J. A. Redmerská – Radšej vždy (Radšej nikdy #2)


4 a pol hviezdičky, IKAR, J. A. Redmerská, Nezaradené, Radšej nikdy, Recenzie / utorok, 14 októbra, 2014

Ak ste nečítali predchádzajúcu časť, recenzia môže obsahovať spoilery.

large-radsej_vzdy

Camryn a Andrew sa spoznali na cestách. Na cestách sa do seba zamilovali. Preskákali nejednu prekážku a teraz žijú šťastný život. Všetko sa zdá ako v rozprávke, všetky starosti pominuli a Andrew prekonal ťažkú chorobu. Avšak život je nevyspytateľný a tak im osud nadelí ďalšiu ranu. Zdá sa, ako by stratili dušu a život prestal byť znesiteľný. Znova sa vydávajú na cesty v domnienke, že to prekonajú a vrátia sa do starých zabehnutých koľají. Podarí sa im to?

Stavím sa, že keď si sníval o manželstve, predstavoval si si, ako ti žena bude vyvárať chlapské jedlá, z ktorých by bol nadržaný aj Gordon Ramsay.

Radšej vždy je pokračovanie knihy Radšej nikdy od americkej autorky J. A. Redmerskej. Znova sa stretávame s Camryn a Andrewom a sledujeme ich pretĺkanie sa životom. Osobne musím povedať, že táto časť sa mi páčila o mnoho viac ako predchádzajúca. Autorka do deja vniesla napätie, ktoré dodalo knihe tú správnu atmosféru. Pri čítaní sa nebudete nudiť a  romantické duše si prídu na svoje. V príbehu nájdete ukryté myšlienky, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad životom a prekážkami, ktoré nám hádže do cesty.

780805Keď som sa púšťala do tejto knihy, tajne som dúfala, že sa mi bude páčiť viac ako jej mladšia sestra. Príbeh prekonal moje očakávania a s pokojným svedomím môžem povedať, že sa autorke vydaril na jednotku. Možno si poviete: „Ďalší roadtrip – nič nového“, avšak autorka dokázala vymyslieť niečo úplne odlišné od prvej knihy a tak čitateľa neunudí. Dej sa odohráva na odlišných miestach ako prvá časť a to dalo Redmerskej priestor na rozvinutie svojej fantázie.

Akoby sa zhora znieslo čosi temné, čo vám vezme každučký kúsok šťastia, čo ste kedy cítili, a vy môžete len sledovať, cítiť, ako to mizne, a viete, že nech spravíte čokoľvek, nikdy sa vám to nevráti. Každý si tým prejde prinajmenšom raz v živote. Nikto voči tomu nie je imúnny. Jediné, čo nedokážem pochopiť, je, ako môže niekto v takom krátkom čase dostať dávku, ktorá by stačila piatim.

Camryn s Andrewom si toho už dosť preskákali a v tejto časti im na plecia naložila ďalšie bremeno. Aj keď to bolo trochu predvídateľné, autorka vierohodne opísala bolesť zo straty a následné otázky, „čo by bolo keby“. Camryn sa nedokáže zmieriť s tým, čo im osud nadelil, je ako duch. Nič ju neteší a jej život s Andrewom sa ocitá na mŕtvom bode. Andrew sa všemožne snaží vytrhnúť Camryn z mizérie a napadá mu jediný spôsob. Vrátiť sa tam, kde boli obaja šťastní.

181014ffca55530f6243a7a5c5438faaCamryn si počas tejto časti prešla výraznou zmenou – od šťastnej a zamilovanej osoby cez úplné dno až po vyrovnanú ženu, ktorou sa stala nakoniec. Autorka jej správanie vyobrazila naozaj realisticky a uveriteľne. Chápala som jej správanie, aj to, prečo sa uzatvorila do seba. Jej postava sa vyvíjala, nezostala rovnaká. Od Radšej nikdy sa veľmi zmenila. V príbehoch mám rada, ak postavy niekam napredujú a niekam sa posúvajú. Toto je aj prípad Camryn, ktorej povaha sa od úvodu zmenila a dozrela.

Okrem Camryn si určite obľúbite aj Andrewa. Nie je dokonalý a to z neho robí skvelého knižného hrdinu. Každý má svoje pre a proti a Andrew nie je výnimka. Jeho vzťah s Camryn autorka vyobrazila naozaj krásne a ja som bola maximálne spokojná, pretože, ako som už neraz spomínala, som romantická duša.

„Už si hore?“ spýtala sa ma. Nie, mama, som námesačná.

Radšej vždy je príbeh lásky dvoch mladých ľudí, ktorí nemajú na ružiach ustlaté a predsa dokážu prekonať všetky nástrahy, ktoré im osud pripravil. Je tiež o prekonávaní prekážok, aj o tom, ako sa človek po zdrvujúcom období dokáže opäť postaviť na nohy a kráčať životom ďalej, hoci si myslel, že už to nebude možné.

the edge of always bannerPríbeh je popretkávaný slušnou dávkou humoru, ktorý nie je silený a taktiež je tu napätie, ktoré buduje dej tak, aby čitateľ bol navnadení čítať ďalej a knihu neodložil.

Celkovo je príbeh veľmi príjemne napísaný a číta sa rýchlo. Záver autorka zvládla skvele. Verím, že mnohí budú s ním spokojní.. Zakončenie príbehu sa mi veľmi páčilo a epilóg mi vyčaril obrovský úsmev na tvári. Poviem vám, takto sa končí romantická kniha.

Ak ste čítali predchádzajúci diel a neboli ste až tak veľmi nadšení, dajte aj napriek tomu pokračovaniu šancu. Spočiatku som si myslela, že to bude rovnaké ako prvá časť, ale hlboko som sa mýlila a knihu si zamilovala. Príbeh vrelo odporúčam.

Moje hodnotenie:

owls4,5

Za poskytnutie recenzného e-booku knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR. Objednať si ju môžete napr. na stránke bux.sk.

2 Replies to “J. A. Redmerská – Radšej vždy (Radšej nikdy #2)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.