NEPREHLIADNITE! – Prázdna strana


blogy, NEPREHLIADNITE / utorok, 7 októbra, 2014

neprehliadniteUž ubehol týždeň a je tu opäť rubrika NEPREHLIADNITE!. Tentokrát som mala tú česť vyspovedať Reu z blogu Prázdna strana.

Rea založila svoj blog v marci tohto roku a rozhodne je to jeden z ľahko zapamätateľných blogov. Osobne patrí medzi moje TOP 5 obľúbené blogy. Na jej blogu nájdete naozaj rôznorodé články a taktiež jej vlastné rubriky. Aby som vás dlho nenapínala, prečítate si Reine odpovede, ktoré naozaj stoja za to 🙂

Ahoj, najskôr sa nám predstav a povedz niečo o sebe.

Ahojte pozemšťania aj mimozemšťania, zdraví vás Andrea alebo jednoduchšie Rea, flegmatička s mrľami v zadku, ktorá miluje (a teraz sa pohodlne usaďte):
– šokujúco, budú prvé knihy. Som na nich závislááá! Ak ma nenájdete poskakovať na koncerte, tak ma pravdepodobne nájdete s nosom v knihe. Možno aj preto som si už na goodreads takmer splnila svoju tohtoročnú knižnú výzvu – 2014 Reading Challenge. Ups…
– nosenie letného oblečenia v zime
– dvojzmyselné debaty, if you know what i mean? 😉 😀
– príbehy, ktoré začínajú slovami: “Keď ja som bol/a v tvojom veku…”
– pozeranie filmov s Johnnym Deppom a napchávania sa nezdravým jedlom
– ležanie na zemi, zízanie do blba a premýšľanie nad nesmrteľnosťou chrústa
– spontánne oslavné tance víťazstva
– pozeranie hororov alebo rozprávanie strašidelných príbehov pred spaním. Potom sa v strede noci zobudiť a doslova šprintovať cez chodbu na WC (toto by mal byť podľa mňa adrenalínový šport).
– ľudí, ktorí kašlú na to, čo si o nich myslia ostatní
– high five so sebou, psom, babkou, nepríjemnou predavačkou… s hocikým (pôvod z HIMYM)
Stačí to? Alebo chcete vedieť aj moje miery?
Len pre istotu. 90-60-90 *žmurk 😀

20140524_1916482Čo ťa primälo k tomu, aby si začala recenzovať knihy?

Rada ľuďom vnucujem svoj názor, tak som si hovorila: „Prečo nenápadne nevnútiť ostatným aj svoje obľúbené knihy?“ 😀 Nebojte sa, žartujem. Alebo nie? To nikdy nezistíte. Muhaha! *diabolský smiech 😀

Popravde ani nepíšem recenzie-recenzie, skôr  “recenzie ” a.k.a. v krátkosti zo seba vysypem pocity a dojmy, ktoré vo mne kniha vyvolala.
Ide mi hlavne o to, aby som ľuďom predstavila knihy, ktoré sú mi niečím blízke, ktoré ma nejako zmenili, ovplyvnili alebo ktoré mi v mojom určitom životnom rozpoložení  sadli jak ri… teda análne ukončenie nášho tráviaceho traktu na šerbeľ.

Ktorý žáner máš najradšej? Prečo? 

To záleží od mojej nálady, voľného času, počasia, horoskopu, feng-šuej a postavenia planét. 😀
Inak čítam všetko od sci-fi, hororov, fantasy, paranormal až po romantiku alebo skutočné príbehy. Ale najviac kníh by ste u mňa určite našli z Young Adult a New Adult, keďže sú mi vekovo najbližšie. Dokážem sa pri nich ľahko stotožniť s hlavnými postavami a často v knihách nájsť aj samú seba.
Keď tak nad tým premýšľam a dám bokom postavenie planét, po akej knihe siahnem nakoniec aj tak záleží asi len od môjho emocionálneho stavu.

Čítala si v poslednej dobe knihu, ktorú si už po pár stranách odložila?

Odložiť je také škaredé slovo. Ja knihy málokedy odkladám neprečítané, skôr by som to nazvala…
„Pomalým prelúskavaním.“
A takto „pomaly prelúskavám“ – už to bude 8 mesiacov (viem, hanba mi); knihu, ktorá sa volá Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti od Ransoma Riggsa. Nechápem, prečo mi to ide tak pomaly, keďže téma je skvelá a dokonca sú tam aj desivé obrázky! Nuž, napriek tomu som momentálne len na 125. strane zo 418 strán. Hmm, držíme si palce, že takýmto tempom ju stihnem prečítať, kým budem na dôchodku.

80e36e9d5f16a0bdbff84097ba6fc350V akom jazyku najradšej čítaš?

Milujem slovenčinu, češtinu aj angličtinu. Nikto ma nedonúti vybrať si len jeden jazyk. To je nemožné.
Slovenčina je môj rodný jazyk, preto je pre mňa čítanie kníh v tomto jazyku pochopiteľne pohodlnejšie a rýchlejšie, lenže s prekladom príbeh často stráca autentickosť, keďže sa nie všetky anglické výrazy dajú presne preložiť, a potom to je celé také… divné? 😀
Neviem to presne pomenovať, no keď si po anglickom originály idem prečítať náš preklad, tak niekedy len v neuverení krútim hlavou. (Pekným príkladom je kniha The Edge of Never od J.A. Redmerski, u nás známa ako Radšej nikdy. Napoviem vám len toľko, že keď sa dostanete k preloženým sexuálnym scénam, podľa slovníka hlavných postáv zistíte, že to prekladal muž. A to pána prekladateľa nechcem uraziť, len mi tie tvrdé výrazy bili do očí.)
Takto sa pekne presúvame k českému jazyku. Naši susedia majú podľa môjho názoru oveľa väčší knižný trh, čo im z celého srdca prajem, ale trochu ma to za nás Slovákov  mrzí, preto keď nemám náladu na angličtinu, tak stiahnem po českej verzii, lebo viem, že ak tá daná kniha nevyšla v preklade na Slovensku, tak oveľa pravdepodobnejšie vyšla aspoň u našich bratov.
Najlepšie nakoniec. Milovaný anglický jazyk, ktorý dokonca posledný rok aj aktívne študujem na vysokej škole, takže na neho predsa nemôžem kydať, no nie?
Veď čo keby sa náhodou k tomu článku dostala jedna z mojich profesoriek…
Ehm, dobrý deň, pani profesorka?

Čo ťa na blogovaní najviac baví?

Samotné blogovanie a písanie. Jednoducho ma prestalo baviť hádať sa o knihách sama so sebou (verte mi, schizofrénia je zábavná len do určitej medze 😀 ), a tak som si vytvorila nový svet, v ktorom som sa mohla deliť o svoje názory, pocity z kníh s ostatnými bukoholikmi, a zároveň ešte aj neustále spoznávať kopec nových ľudí. Vážne je až šokujúce, koľko spriaznených duší si dokážete po svete nájsť len vďaka jednému blogu.

Prečo si si pre blog vybrala práve to meno, ktoré si mu dala?

Chcela som pre svoj blog názov, ktorý o ňom prezradí… absolútne nič. 😀 Preto vakát alebo teda prázdna strana. No čo si už len duchaplné predstavíte, keď sa povie – Prázdna strana? Dúfam, že to NIČ. 😀

Teraz vážne. Vymýšľala som názov tak, aby súvisel s knihami, a zároveň mi nechal  priestor na to, aby som si mohla z blogu spraviť svoje psychologické okienko, keď budem potrebovať alebo tam občas prihodiť aj niečo zo svojej tvorby.
Vakát/Prázdna strana sa bežne využíva na začiatku každej knihy, tak som si povedala, prečo to nevyužiť ako názov pre začiatok svojho knižného blogovania.

A na záver, aké sú tvoje obľúbene blogy? Máš nejaké kam chodíš každý deň? Čím

ťa zaujali?

Úprimne sa musím priznať, že každý deň nechodím ani na svoj vlastný blog. 😀
No snažím sa to už zmeniť, sľubujem. Inak mám obľúbených blogov strašne veľa.
Je ich až tak veľa, že sa ani neodvážim ich všetky vymenovať, aby som na nejaký nezabudla, a preto vám poviem, že ak ste zvedaví, kde Rea trávi svoj „internetový voľný čas“, choďte na jej stránku. Potom si ju zrolujte až na samý koniec a v ľavom rohu sa na vás bude usmievať názov: Viac knižných blogov.  Všetky blogy, čo sú tam, sú skvelé a určite by ste na ne mali zavítať. Neoľutujete to!

Nakoniec by som sa chcela poďakovať Sue, že mi vôbec ponúkla možnosť odpovedať na tieto otázky ( aj keď som sa pri nich neraz zapotila) a že som sa mohla aspoň na malú chvíľku cítiť ako celebrita.
Ehm, podpisy až na letisku. 😀
Ďakujeeem, Sue! 😉

Ďakujem aj ja Rei veľmi pekne za rozhovor a nabudúce sa môžete tešiť na rozhovor s Krysty z blogu Čítaj a môžeš byť kým chceš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.