Trish Dollerová – Kde hvězdy stále září


4 a pol hviezdičky, Albatros Media, Recenzie, stand-alone, Trish Dollerová / štvrtok, 25 septembra, 2014

22638240Odpustit znamená prominout hříchy. Neboť jen tak si můžeme zachovat to, co bylo ztraceno a co mne posléze zase nalezli.

Callie nepozná nič iné len život na úteku. S matkou sa nespočetne veľakrát sťahovali, aby ich nik nenašiel. Po tom, ako jej matku zatknú, musí ísť bývať k otcovi, ktorého vôbec nepozná. Podarí sa Callie zvyknúť na nový život? Spoznáva svoju početnú rodinu z otcovej strany a zisťuje, že má grécke korene. Dokáže prijať lásku, ktorú nikdy nepoznala? Ako sa vyrovná so všetkými zmenami?

Trish Dollerová napísala naozaj pútavý príbeh, ktorý chytí za srdce. Je to príbeh sedemnásť ročnej Callie, ktorá prežila celý svoj život na úteku. Po príchode do otcovho domu sa musí naučiť prijímať pravidlá, ktoré nikdy nemala. Cíti sa, akoby do tejto rodiny nepatrila, pretože ju nikdy nepoznala. Zároveň pociťuje hnev na matku, ktorá ju držala od jej príbuzlittlegirlných. V jej vnútri sa odohráva boj medzi spomienkami a súčasnosťou. Počas príbehu sa Callien charakter vyvíja. Na začiatku je to dievča, ktoré nikdy nepoznalo, čo je to skutočná láska alebo priateľstvo. V dome otca sa cíti ako cudzinec. Snaží sa zapadnúť, ale nevie sa zbaviť pocitu, že je všetkým na obtiaž. Keďže nikdy nemala kamarátky, ťažko prijíma náklonnosť sesternice Kat.

Callie je veľmi silná hrdinka. Napriek všetkému, čo prežila – a skutočne to nebolo med lízať -, nie je ufňukaná. Aj keď problémy často rieši útekmi, nakoniec sa stále vráti. Na konci je z nej silné dievča, ktoré dokáže žiť presne taký život, ako si vždy zaslúžila.

Autorka zasadila svoj príbeh do floridského mesta Tarpon Springs, ktorého prostredie veľmi pekne vykreslila. Celkovo príbehu dodal tú správnu atmosféru.

Kniha je veľmi kvalitne napísaná. Nenájdete v nej jediné hluché miesto a bude vás baviť. Autorkin štýl je ľahký a príjemný, preto sa vám príbeh bude čítať jedna báseň. Dej je plynulý a nenájdete v ňom žiadne prekážky, ktoré by vám znepríjemňovali čítanie. Autorka aj banálne situácie napísala veľmi pútavo a zaujímavo. Celkovo je príbeh veľmi dobrý a aj keď je napísaný sviežo, autorka v deji ukryla nejednu myšlienku, ktorá vás prinúti zamyslieť sa.

Zlo si vás vždycky najde, i když si myslíte, že jste chránění.

0112eb8a90ab00aa32b789f750ae4c7bOkrem toho, že vám dej bude pekne odsýpať, v knihe nájdete aj nejednu postavu, ktorá stojí za pozornosť. Či už to je Calliena sesternica Kat, ktorá sa jej snaží spríjemniť návrat domov, alebo ostatní členovia jej rodiny. Kat je svojská a veľmi príjemná postava. Všetkým chce len dobre, hoci nie vždy jej to vyjde. Kapitola sama o sebe je Callieina matka, ktorá konala skratovo a tak odoprela svojej dcére život, aký si zaslúžila. Nad jej činmi som krútila hlavou, pretože som nerozumela tomu, ako toho mohla byť schopná. Aj keď som s tým nesúhlasila, ku koncu sa všetko vysvetlilo a ja som ju vedela viac pochopiť. Veľkým zlatíčkom je Greg, Calliein otec. Má obrovské srdce, do ktorého sa zmestí nielen jeho súčasná rodina, ale aj Callie s jej matkou. Už od začiatku sa snaží svojej dcére porozumieť, aj keď ju vôbec nepozná. Autorka veľmi pekne vykreslila vzájomné spoznávanie Grega a Callie a taktiež postupné budovanie ich vzájomnej dôvery. Celkovo vyobrazenie rodinných vzťahov je veľmi príjemná a v čitateľovi vzbudí pocit súdržnosti a spolupatričnosti.

Spočiatku sa mi zdal vzťah Alexa a Callie veľmi uponáhľaný. Chápem, že obaja chceli uniknúť z reality a potrebovali niekoho, kto by im v tom pomohol, ale aj tak sa neviem zbaviť pocitu, že to bolo príliš hrr. Ako dej napredoval, obaja sa spoznávali a ich vzťah napredoval správnym smerom. Vôbec nebol vyobrazený umelo. Obom som ich postupne sa budujúce city verila. Aj keď autorka do knihy nevložila veľa romantiky, vôbec to neprekáža. Je jej tam tak akurát, ani veľa, ani málo. Ak by do deja autorka zakomponovala priveľa zaláskovaných okamihov, príbehu by to iba uškodilo.

Jasně že tvoje tajemství nikomu neprozradím.

review-where-the-stars-still-shine-trish-doller-300x150Kde hvězdy stále září je komplexné dielo, ktoré rozhodne stojí za pozornosť. Je druhou vydanou knihou americkej autorky Trish Dollerovej. Príbeh je o vytváraní priateľstiev, nachádzaní a rešpektovaní samej seba. Taktiež o súdržnosti rodiny a v neposlednom rade o prijímaní a opätovaní lásky.

V príbehu si každý nájde to svoje. Autorka do deja vniesla skvelú atmosféru. Nájdete tu nejednu ťažkú tému, o ktorej treba hovoriť. Či už to je disharmonická rodina alebo odcudzenie dieťaťa. Dollerová sa s tým popasovala vierohodne. Kde hvězdy stále září je reálny príbeh, ktorý má obrovskú výpovednú hodnotu.

Na knihu som sa veľmi tešila a vôbec ma nesklamala, dokonca predčila moje očakávania. Je to príjemná oddychovka s viacerými hlbokými myšlienkami.

Moje hodnotenie:

owls4,5

Ďakujem veľmi pekne spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.