Jo Plattová – Život hore nohami


2 hviezdičky, IKAR, Jo Plattová, Recenzie, stand-alone / pondelok, 22 septembra, 2014

623493Život je plný nečakaných udalostí.

Rosin život nie je práve ideálny. Snúbenec ju nechal stáť pred oltárom bez akéhokoľvek dôvodu. Začala holdovať alkoholu. Prestala sa o seba starať. Utápa sa v depresiách a zanedbáva aj prácu. Až po niekoľkých mesiacoch sa rozhodne zmeniť svoj život. Presťahuje sa do St. Albansu a tam začne nový život ako spolumajiteľka kníhkupectva Chapters. Keď už si myslí, že sa jej život dostáva do starých dobrých koľají, na dvere jej zaklope sused so smutnou novinou.

Život hore nohami rozpráva príbeh Rosalind Shawovej, ktorá si prešla ťažkým obdobím a teraz sa snaží postaviť na nohy. Vrátila sa do bežného života medzi svojich priateľov a do zamestnania.

Niekedy si vezmete do ruky knihu a okamžite vás zaujme anotáciou alebo obálkou. Čakáte, že sa vám bude páčiť a budete nad mieru spokojní. Avšak stáva sa, že spravíte krok vedľa a kniha vás sklame na celej čiare. Takto to je aj so mnou a knihou Život hore nohami.

Prvotina autorky Jo Plattovej s názvom Život hore nohami vyšla v origináli v minulom roku. Očakávala som vtipnú, sviežu a príjemnú oddychovku, ale dostala som veľké nič. Určite by som sa bez prečítania tejto kniha zaobišla, pretože vo mne nevyvolala žiadne emócie. Odkladala som ju vždy, keď som mohla a do čítania som sa musela nútiť.

19186783Keď preskočíte niekoľko strán, začnete znovu čítať a nie ste zmätení alebo sa nemusíte vrátiť, aby ste zistili, čo sa stalo, viete, že je niečo veľmi zle. A práve toto je prípad tejto knihy. Čítanie sa mi vlieklo, nedokázala som sa začítať a ani dejová línia ma vôbec nezaujala. Snažila som sa nájsť na knihe aspoň nejaké pozitívum, avšak je to nemožné, pretože na nej ma nezaujalo vôbec nič.

Autorkin štýl je nudný, ničím nezaujímavý. Scény, ktoré mali byť vtipné, vyznejú trápne. Nad mnohými udalosťami som iba krútila hlavou, pretože mi prišli absurdné a úplne zbytočné. Po niekoľkých desiatkach strán som ešte stále verila, že sa príbeh zlepší, avšak veľmi som sa mýlila.

Ďalším kameňom úrazu v deji boli postavy. Ani jednu som si neobľúbila, prišli mi povrchné a chýbala im hĺbka. Čo ma skutočne nahnevalo, bol fakt, že Rosini priatelia jej ustavične pripomínali minulosť. Nechápem, načo to bolo dobré, keďže ona sa za udalosťami minulosti snažila spraviť hrubú čiaru. A to, že jej to každý pripomínal, tomu rozhodne nepomáhalo. Nespočetne veľa krát som počas čítania krútila hlavou a dúfala som, že ju prečítam čím skôr.

Už dávno som nečítala knihu, ktorá by vo mne vyvolala takéto sklamanie. Dokonca som premýšľala, či nezačnem čítať niečo iné, len aby som dočítanie odložila, pretože toto bolo skutočné trápenie. Bohužiaľ, na príbeh neviem nájsť jedno pekné slovo, čo ma skutočne mrzí. Tak veľmi som chcela, aby sa mi páčila a možno aj práve preto som z nej rozčarovaná.

Jo-Platt-lowres-1Je to autorkina prvotina, čo je aj veľmi cítiť a ešte nie je vypísaná. Jej štýl je nezaujímavý, ničím nepriláka čitateľa, aby čítal ďalej. Po prečítaní Života hore nohami som musela svoje pocity rozdýchať, pretože som bola skutočne nahnevaná, čo, dopekla, som to prečítala. Určite by som sa zaobišla aj bez prečítania tohto príbehu.

Som si istá, že kniha si nájde svojich čitateľov, avšak ja medzi nich nepatrím. Pre mňa to bol  obrovský krok vedľa a jej prečítanie ľutujem.

V príbehu nájdete plno banálnych situácií, ktoré niekedy nemali ani hlavu ani pätu. Čím ďalej som sa v deji dostávala, o to menej ma bavil a ja som krútila očami, do čoho som sa to pustila. Ak by som knihu neprečítala, vôbec by som sa nenahnevala. V tomto roku je to to najhoršie, čo som prečítala. Obzvlášť ma to mrzí, pretože mám rada takéto reálne príbehy, avšak počas čítania ma ničím nezaujala. Bola som rada, keď som prečítala poslednú stránku.

Ak aj napriek všetkému, čo som tu spomínala si chcete knihu prečítať, nenechajte si ju ujsť.

Moje hodnotenie:

owls2

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu IKAR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.