Rebecca Donovan – Dôvod dýchať (Dych #1)


4 a pol hviezdičky, Dych, Noxi, Rebecca Donovan, Recenzie / utorok, 2 septembra, 2014

996155_729616183740302_3254766725263048533_nEmma Thomasová nežije svoj život, skôr ho iba prežíva. V duchu odrátava dni, kedy odíde na vysokú a opustí dom tety a strýka. Jej život je hotovým peklom, otec jej zomrel, matka sa o ňu nedokáže postarať a tak Emma skončí v dome otcovho brata a tam zažíva denne muky. Jej teta ju má za votrelca, ktorý narušil chod jej dokonalej rodiny. O tom, čo sa deje za zatvorenými dverami, nevie nikto, avšak je tu Sara, Emmina najlepšia kamarátka, ktorá niečo tuší. Emma si nechce k sebe nikoho pustiť a preto je Sara jedinou, s kým je v kontakte. Desí ju predstava, že by sa jej tajomstvo dostalo na verejnosť, ktorá by ju odsúdila. Až keď sa jej do života zapletie Evan Mathews, zisťuje, že aj ona môže mat dôvod na radosť a aj v tom kolotoči zlého jej skrsne nádej, že aj ona má právo na normálny život a taktiež zisťuje, že aj napriek tomu,  že sa celý život dusila, konečne našla svoj dôvod dýchať.

Táto kniha nie je pre hocikoho, trochu som sa jej obávala, pretože téma týrania je silná a ja som nevedela, ako ju autorka spracuje. Avšak moje obavy opadli v momente, ako som sa začítala do príbehu. Síce sa mi kniha v istým momentoch čítala naozaj ťažko, autorke nemôžem uprieť, že svoj príbeh premyslela do hĺbky a do detailov a často mi z toho, čo naložila hlavnej hrdinke, naskakovali zimomriavky. Veď to by bolo priveľa aj na slona.

3766967_370Ak by som mala opísať knihu jednou vetou povedala by som: “Ľudská krutosť nemá hranice,” a tu to platí rovno dvojnásobne. Emma skutočne nemá rozprávkový život a ja som len dúfala, že v istom okamihu sa to pre ňu otočí, ale to som ani len netušila, čo si to pre nás autorka pripravila. Často som dlho spracovávala scény, ktoré tam vložila, pretože niekedy boli až drastické a dodávali príbehu tú správnu temnú atmosféru. Dôvod dýchať nie je veselá kniha a je pre silné žalúdky, pretože Rebecca Donovan nakladá svojej hrdinke naozaj statočne. V istom okamihu som si myslela, že sa Emma zlomí a so všetkým skoncuje, ale to sa chvála bohu na scéne objavil Evan. Po jeho príchode sa v Emminom živote striedali svetle chvíľky s peklom, pred ktorým sa márne snažila uniknúť, Carol si ju našla a vybila si na nej svoju nehynúcu zlosť vždy, keď mala pocit, že si to Emma zaslúži. Počas čítania som sa nevedela zbaviť pocitu, že Carol je duševne chorá a potrebuje lekársku pomoc, pretože za celý ten čas som jej dôvod ubližovať Emme nepochopila.

light-in-the-dark-13lviurKniha je príbehom zlomeného dievčaťa, ktoré v temnote svojho života nachádza svetlo, ktoré ho spraví znesiteľnejším. Je to tiež príbeh o zúfalom boji za spravodlivosť, ktorá nie vždy je na strane tých správnych ľudí. A taktiež o priateľstve dvoch mladých dievčat, ktoré by jedna pre druhú spravili aj nemožné. Z príbehu si každý odnesie niečo. Príbeh síce nie je sám o sebe dokonalý, ale nemá k tomu ďaleko. Keď som sa do tejto knihu púšťala, mala som malú dušičku, či sa mi bude páčiť alebo nie, ale nakoniec som z nej bola uchvátená.

8284-1Emma ako hrdinka ma vôbec neiritovala. Mohli by ste si myslieť, že sa bude stále sťažovať a fňukať, ale opak je pravdou. Všetko, čo sa jej deje, skvelo skrýva a aj Sara mala spočiatku problém niečo na nej badať, ale predsa to neuniklo jej bystrému oku. Emma sa v mnohých ohľadoch zaradila medzi tie najsilnejšie hrdinky, o akých som čítala. Mrazivé na tomto príbehu je, že aj keď tento konkrétny príbeh je fikcia, v reálnom živote sa toto deje a často sú ľudia voči svojmu okoliu slepí. Ale to už trošku odbočujem. Emma sa pretĺka životom zo dňa na deň a túžobne ho chce zmeniť. V dome svojho strýka a tety sa cíti ako väzeň, ako odsúdenec uzavretý medzi štyrmi stenami.

Guy-holding-his-girl-in-arms-so-tight-326x300Každou otočenou stranou som dúfala, že sa niečo v Emminom živote zmení a potom sa tam objavil on. Zo začiatku úplne nenápadný chlapec menom Evan Mathews. Už od začiatku som vedela, že v Emminom živote spôsobí poriadny vietor a nemýlila som sa. Spočiatku Emma s ním nechce nič mať, nechcela ho mať v blízkosti, ale Evan sa nevzdal a možno by sa niekomu zdalo, že je dotieravý, avšak mne sa jeho neoblomnosť veľmi páčila. Jeho vzťah s Emmou sa vyvíjal pomaly, čo som si naozaj užila. Ich spoločne  strávené chvíľky dodali pochmúrnej atmosfére knihy to správne oživenie. Nemám rada rýchlo kvasené vzťahy, kde hrdinka zbadá hlavného hrdinu a o chvíľu si vyznávajú nehynúcu lásku. Toto nie je prípad Evana a Emmy. Evan je ten typ knižného hrdinu, ktorého si po čase zamilujete. Niekedy som mala chuť Emmou zatriasť, aby si uvedomila, že život nie je iba čierno-biely, ale môže mať mnoho podôb.

Reasong to BreatheAutorka vykreslila svoje postavy naozaj vierohodne a uveriteľne. Každá postava má svoj osobitý charakter, či už je to Sara, ktorá sa silou mocou snaží Emme pomôcť, ale tá jej to nedovoľuje. Síce Sara nie je dokonalá, je to ten typ najlepšej kamarátky, ktorú by chcel každý z nás. Hoci som niekedy jej rozhodnutia neschvaľovala, prirástla mi k srdcu. Tŕňom v oku mi bol Emmin strýko George,  pre mňa to je obyčajná padavka, ktorá si v domácnosti nevie spraviť poriadok s vlastnou ženou. Osobne som čakala, že buchne po stole a spraví rázny koniec výčinom svojej manželky, avšak nestalo sa tak, čo ma dosť mrzelo.

17299817Rebecca Donovan napísala príbeh, ktorý je plný zvratov, udalostí, ktoré vám vyrazia dych, úsmevných momentov a taktiež romantických okamihov. Knihu som hltala od kapitoly ku kapitole a keď nastal epilóg, skoro som zabudla ako sa dýcha, pretože ten záver! V živote som nečítala záver knihy, ktorý je tak dych vyrážajúci ako v tejto knihe. Príbeh je až do poslednej vety napínavý a vy  ani po tom neviete, čo sa stalo s hlavnými hrdinami. Záver som si musela viackrát prečítať, pretože som odmietala uveriť, že by to autorka takto ukončila, ale je to tak a ja som si polozila otázku “Kde mám pokračovanie?” Niekoho tento koniec môže nahnevať, ale mňa správne nabudil na pokračovanie.

Prvý kniha série Dych s názvom Dôvod dýchať vychádza 16. septembra. Ak máte chuť na reálny príbeh s nemalou dávkou krutosti, ale aj láskou, ktorá mení životy, tak táto kniha je ako stvorená pre vás.

Za poskytnutie recenzného e-booku knihy ďakujem veľmi pekne vydavateľstvu NOXI.

Moje hodnotenie:

owls4,5

2 Replies to “Rebecca Donovan – Dôvod dýchať (Dych #1)”

  1. Hmm… kde by som len mala začať? Tiež som bola z tých, ku komu sa táto kniha dostala v predstihu. Naozaj som rozmýšľala, či sme čítali to isté, pretože nesúhlasím absolútne s ničím, čo si tu napísala. Mne Emma vadila tak strašne moc, že mi jej nebolo ani ľúto a vadila mi viac, než Carol. Čo je smutné. Nemala ani žiadny poriadny dôvod, prečo to tajiť, pretože to, že nechcela obrať deti o matku a radšej ich nechá napospas tej psychopatke bola proste hlúposť.
    Celé to bolo hlúpe, naivné a strašne, strašne americké…

    http://books-mylife.blogspot.sk/2014/08/dovod-dychat-rebecca-donovan.html

    1. tvoju recenziu som čítala, a bohužiaľ s ňou nesúhlasím a ja si stojím za všetkým, čo som v recenzii napísala. Podľa mňa Emma bola ľudská. Každý máme radi iné knihy, tebe táto nesadla, mne sa páčila, záleží to od človeka 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.