Morgan Matsonová – Léto na druhý pokus


4 hviezdičky, Albatros Media, COOBOO, Morgan Matsonová, Recenzie, stand-alone / piatok, 22 augusta, 2014

622539Každý si zaslúži druhú šancu.

Taylor pred piatymi rokmi spravila rozhodnutie, ktoré tisíckrát oľutovala. Teraz sa vracia na miesto, kde zanechala svoju prvú lásku a najlepšiu kamarátku. S rodinou prichádzajú stráviť leto práve na to miesto, z ktorého bez slova utiekla. Bojí sa, čo sa bude diať, pretože v okamihu, ako vkročí do domu pri jazere, zaplaví ju prúd spomienok. Avšak toto nie je jediné, čo Taylor trápi. Jej otcovi diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu a pravdepodobne toto leto bude jeho posledné. Rodina Edwardcovcov prežíva jedny z najťažších chvíľ svojho života. Pomôže im pobyt v letnom domčeku aspoň na chvíľu zabudnúť na to, čo sa okolo nich deje? A čo Taylor? Dokáže prekročiť tieň minulosti a vysporiadať sa s tým, čo sa stalo?

Morgan Matsonová je úspešná americká autorka, ktorá píše prevažne pre mladých dospelých. Léto na druhý pokus je jej druhým knižným dieťaťom a ponúka čitateľovi ľahké nenáročné čítanie, ako stvorené na horúce letné večery. Po prečítaní knihy som mala príjemný hrejivý pocit a chcela som sa ocitnúť na podobnom mieste ako je Lake Phoenix, kam autorka zasadila svoj príbeh.

I_Believe_in_Second_Chances_1330136629Od prvej strany mi neschádzal úsmev z tváre, pretože táto kniha je ideálna na leto, kedy si chcete oddýchnuť a nelámať hlavu nad krutou minulosťou postáv. Síce autorka vložila do príbehu ťažkú tému, podala ju s ľahkosťou a nenútene. Bola tam len okrajovo, ale výrazne ovplyvňovala Taylor a jej rodinu. Celkovo je príbeh veľmi dobre a pútavo napísaný a taktiež reálny. Správanie postáv nepôsobí umelo a aj scény, ktoré autorka vymyslela, sú ako vystrihnuté zo života. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka do súčasnosti zakomponovala kapitoly z minulosti, aby čitateľom objasnila, čo sa skutočne pred piatimi rokmi stalo a prečo Taylor odišla.

Čo sa týka Taylor, ako hrdinka nie je dokonalá a práve táto skutočnosť ju robí reálnou. Ak sa v jej živote vyskytne nejaká komplikácia, jednoducho ujde. Vtedy som ju niekedy mala chuť ňou potriasť a povedať jej “dievča, život nie je ľahký”. Áno, chápala som ju, ale niekedy ma to vytáčalo, pretože už sa zdalo, že sa všetko dá do poriadku a ona znova ušla. Odhliadnuc od tohto som si Taylor obľúbila, správala sa presne ako dievčatá v jej veku a to sa mi na nej páčilo najviac. Na nič sa nehrala, bola jednoducho sama sebou.

tumblr_med5vhFM471rk00ceo1_1280Autorka všetky svoje postavy vykreslila vierohodne a ani jedna nevyznie umelo alebo silene. Všetkých som si svojím spôsobom obľúbila, dokonca aj psíka Murphyho, ktorý vyrobil nejednu humornú situáciu. V knihe nie je jediná postava, ktorá by mi akýmkoľvek spôsobom prekážala. Všetci skvelo dopĺňali príbeh a ani jedna nebola navyše. Či už to bol Henry, ktorý je obrovské zlatíčko a takmer okamžite si ho zamilujete alebo Lucy, o ktorej som si najskôr nevedela, čo myslieť, ale postupom času som si aj k nej našla cestu.

Léto na druhý pokus je príbeh o priateľstve, o súdržnosti rodiny a taktiež o tom, ako človek dokáže prekonať sám seba a tak spraviť svoj život lepším. Je aj o tom, ako by človek mal dostať druhú šancu, ak sa poučil z predošlých chýb, ktoré napáchal. V príbehu si každý nájde to svoje a autorka do deju zakomponovala nejednu peknú a inšpiratívnu myšlienku.

Léto na druhý pokus je veľmi príjemný príbeh, ktorý je určený pre každého, kto má rád dobre napísané príbehy so štipkou humoru, reálna, a taktiež myšlienok na zamyslenie. Autorka priniesla pútavý príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa snaží napraviť chyby, ktoré vo svojom živote spravila a tak dokázať samej sebe, že sa dokáže zmeniť.

Second-Chance-Summer1Toto rozhodne nie je posledná autorkina kniha, ktorú si chcem prečítať, pretože jej štýl som si zamilovala už od prvej vety a tak som ju zaradila do môjho rebríčku top autoriek. Pre mňa je Léto na druhý pokus jednou z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala a rozhodne ju odporúčam ďalej.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

owls4

4 Replies to “Morgan Matsonová – Léto na druhý pokus”

  1. Podle mě je tohle knížka, kterou bych si přečetla asi jedině v létě, což už letos nejspíš nestihnu, tak si ji nechám na příští prázdniny 😀 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.