Kody Keplinger – The DUFF: Designed ugly fat friend


5 hviezdičiek, in-english, Kody Keplinger, Recenzie, stand-alone / nedeľa, 27 júla, 2014

the-duffBianca je sedemnásťročná študentka, je bystrá, inteligentná a z duše nenávidí školského sukničkára Wesleyho Rusha. Keď ju označí za DUFF, obleje ho colou a dá mu patrične najavo, čo si o ňom myslí. Avšak nič nie je také ako sa zdá. Bianca v slabej chvíľke Wesleyho pobozká a začína sa kolotoč udalostí, ktoré ovplyvnia oboch. Bianca nemá na ružiach ustlané. Žije s otcom, pretože jej matka dala prednosť cestovaniu a na ňu jej nezostáva čas a Bianca sa potrebuje preniesť cez isté udalosti. Po tom ako sa Biancin život skomplikuje, je to práve Wesley, ktorý jej pomáha prekonať ťažké obdobie. Ich vzťah-nevzťah je založený výlučne na sexe a ten poskytuje Biance tak veľmi potrebný únik z reality. Ale čo sa stane, ak to všetko prekoná hranice dohodnutých pravidiel a Bianca si začne uvedomovať, že Wesleyho už nenávidí menej ako na začiatku a dokonca jej začne na ňom záležať?

Americká autorka Kody Keplinger debutovala v roku 2010 svojou prvotinou s názvom The DUFF: Designed ugly fat friend. O knihe som síce vedela už dávnejšie, ale akosi som sa jej vyhýbala, pretože často sa mi stáva, že čo sa páči masám nepáči sa mne, avšak toto nie je prípad tejto knihy. Síce sa môže niekomu zdať téma príbehu klišé, autorka sa námetu zhostila bravúrne a toľkokrát omieľanú tému podala po svojom a originálne.

No matter where you go or what you do to distract yourself, reality catches up with you eventually.

mae_whitmanPríbeh je popretkávaný humorom a často som sa pristihla, že sa priblblo usmievam. Biancion svojský humor a sarkazmus oživil knihu. Biancu som si hneď obľúbila. Nebojí sa priamo povedať, čo si o ľuďoch myslí a pritom si nedáva servítku pred ústa. Ked ju Wesley označí za DUFF, dotkne sa jej to. Nikto nechce byt v kruhu svojich priateľov tou škaredou kamarátkou, za ktorou chodia chalani a bavia sa s ňou len preto, aby sa dostali k jej krajším a príťažlivejším kamarátkam. Každý sa so svojimi problémami vyrovnávame po svojom. Hoci žije Bianca v nie práve najharmonickejšej rodine, robí všetko preto, aby tu bola pre svojho otca a pomohla mu vyrovnať sa so situáciou, ktorá u nich nastala. Pre mňa je Bianca skvelou hrdinkou. Nie je bezchybná, ale kto z nás je? Niekedy som chcela, aby sa niekomu zdôverila s tým, čo ju trápi, ale každý sa s tým vyrovnávame inak.

Bianca, whore is just a cheap word people use to cut each other down. It makes them feel better about their own mistakes. Using words like that is easier than really looking into the situation. I promise you, you’re not a whore.

wesley-rush-the-duffKeď ide o Wesleyho, zo začiatku som si myslela, že je to presne ten typ chalana, ktorý sa s dievčatami iba pohrá a na druhý deň má ďalšiu. V úvode sa to tak aj javilo, ale ako príbeh napredoval a on odhaľoval svoje tajomstvá, aj moja mienka na neho sa zmenila. Ved každý má svoje tajomstvá a niekedy ich pred svetom veľmi dobre skrýva, toto je aj Wesleyho prípad. Neskôr som si ho aj obľúbila a chcela som, aby si s Biancou vysvetlili nedorozumenia, ktoré medzi nimi sú. Nie každému môže Wesleyho charakter sadnúť, ale ak sa ho budete snažiť pochopiť, zistíte, že za tvrdou maskou sukničkára sa skrýva chlapec s citlivou dušou.

He wasn’t perfect, or even remotely close, for that matter, but, hey, neither was I. We were both pretty fucked up. Somehow, though, that made everything more exciting. Yeah, it was sick and twisted, but that’s reality, right? Escape is impossible, so why not embrace it?

Quotation-Kody-Keplinger-soul-Meetville-Quotes-261303V príbehu sa objavili momenty, ktoré mi vyčarovali úsmev na tvári, niektoré ma pobúrili, na iných som krútila hlavou, avšak autorkin svieži a ľahký štýl mal za následok to, že som knihu prečítala takmer na jedno posedenie a v duchu som sa preklínala, že som knihe nevenovala viac času.

Kody Keplinger dokázala napísať skvelý príbeh s témou, o ktorej už mnohí písali, ale ona sa jej dokázala zhostiť svojským spôsobom a tak priniesla príbeh, ktorý síce nemusí voňať každému, ale určite stojí za pozornosť.

I shook my head. “Don’t bother making excuses,” I said. “Don’t waste your time because, the fact is, I am the Duff. But so is everyone else in the world. We’re all fucking Duffs.”
“I’m not the Duff,” Wesley said confidently.
“That’s because you don’t have friends.”
“Oh. Right.

Suma sumárum DUFF radím medzi to najlepšie, čo som tento rok prečítala. Príbeh je chytľavý, svojský, zaujímavý a určite stojí za prečítanie.

Moje hodnotenie:

owls

5 Replies to “Kody Keplinger – The DUFF: Designed ugly fat friend”

  1. Wow, úplne úžasná recenzia, tak ako aj kniha 😀 spríjemnila si mi cestu autobusom a teraz mám na tváry priblblý úsmev, doteraz sa mi chcelo plakať lebo som čítala knihu, kde mi zomrela obľúbená postava, no ty si mi spríjemnila deň. Thank you 🙂

  2. DUFF bola moja prvá contemporary kniha a budem si ju vždy pamätať (you never forget you first time, right? :D) a určite ju budem aj vždy zbožňovať. Trochu som sa zarazila, keď si použila slovo “klišé” v súvislosti s príbehom a potom mi došlo, že tá téma naozaj JE klišé, ale je podaná tak ohromne, že mi to tak vôbec nepripadá. Som rada, že si sa napokon nechala presvedčiť a DUFF si prečítala 🙂

    1. no ja som dlho váhala, ale nakoniec vďaka tebe som sa do toho pustila a neľutujem, určite si od Kody ešte niečo prečítam 🙂 ono vlastne tá téma je stále omieľaná, ale Kody z toho spravila niečo nezvyčajne a preto je DUFF taká skvelá 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.