Lauren Kateová – Slza (Atlantída #1)


3 a pol hviezdičky, Atlantída, Lauren Kateová, Recenzie, YOLi / utorok, 22 júla, 2014

3DSlza“Nikdy nevyroň jedinú slzu”

Lauren Kateová nie je v spisovateľskom svete žiadnou neznámou. Na konte má úspešnú sériu Pád, ktorá si aj u nás našla svojich priaznivcov. Teraz prichádza s novou sériou, ktorá nesie tajomný názov Atlantída, Prvá kniha tejto série, Slza, je veľmi dobrým úvodom do nového sveta, ktorý je neopozeraný a jedinečný.

Eureke, matka celý život opakuje, aby nikdy neplakala, a tak sa naučila skrývať emócie. Po tom, ako jej matka zahynie za záhadných okolností, Eureka sa ešte viac utiahne a usiluje o svoj život, Jej okolie sa jej snaží pomôcť, avšak ona to vehementne odmieta. Po tom, ako príde k svojmu dedictvu po matke, začínajú sa jej diať zvláštne veci. Kto je záhadný Ander? Bola smrť jej matky skutočne nehoda? Eureka má pocit, že sa jej celý svet obrátil chrbtom a už nemôže nikomu veriť. Veci sa začnú komplikovať a Eureka sa musí pripraviť na pravdu o tom, kto je a akú úlohu v jej živote zohráva hromový kameň.

Na príbeh som sa tešila odkedy som sa dozvedela, že sa chystá slovenský preklad. Jedno sa knihe musí nechať a to autorkin štýl, ktorý je svieži a dodáva príbehu ten správny šmrnc. Knihu som prečítala za niekoľko dní a už teraz sa neviem dočkať pokračovania. Síce miestami boli pasáže, ktoré ma bavili menej, avšak ani tento fakt neubral príbehu na kvalite. Príbeh je popretkávaný akciou a zvratmi, ktoré vám miestami vyrazia dych. Nájdete tu aj správnu dávku humoru, o ktorý sa postarala hlavne Eurekina kamarátka Cat.

teardrop-meeteurekaEureka je pre mňa veľmi zvláštna postava. Na jednej strane ju chápem, veď strata matky bolí, ale ku koncu som mala chuť ňou zatriasť, aby sa spamätala. Síce na jednej strane sa nebojí povedať, čo si myslí, čo jej skutočne kvitujem, ale na druhej strane mi niekedy fakt išlo na nervy, keď sa správala ako ľadová kráľovná a všetkých od seba odháňala. Či už to je Brooks alebo Cat. Chcela som, aby sa Eureka aspoň jednému z nich zdôverila, čo ju trápi a prijala ich podávanú ruku. Toto jedine mi na nej prekážalo.

“Ty by si našla východisko aj z líščej diery na Sibíre, dievča. Si perfektný spoločník na cesty.”

Ander ako hlavný hrdina mi nesadol. Eureku sleduje už od mala a mne to príde nanajvýš divné. Počas celého príbehu som mu neprišla na chuť a najradšej by som ho z príbehu vymazala. Už dávno som nemala voči nejakej postave takú averziu ako voči Anderovi. Jeho akože náhodne stretnutia s Eurekou ma nútili gúľať očami. Hoci Ander mohol mat dobré úmysly, teda on ich aj mal, aspoň tak to prezentoval, ale ja som mu to neverila. Až v samom závere ma o tom presvedčil, ale ani tak si nezískal moje sympatie.

maxresdefaultNa druhej strane, keď sa na scéne objavil Brooks, to už bola iná káva. Síce sa počas príbehu výrazne zmenil, aj to má svoj opodstatnený dôvod a ja som zvedavá, ako z toho autorka vykorčuľuje. Brooks sa snaží pre Eureku byt tým najlepším priateľom a pomôcť jej prekonať stratu matky. Od prvého okamihu som si ho zamilovala, keď sa začal správať nanajvýš podivne šípila som nejakú habaďúru. Spoločne s Cat pre mňa obaja oživili dej a autorka prostredníctvom nich vložila do príbehu aj dávku humoru.

Minulosť drží sviečku skúseností, ale Ty si musíš sviečku vziať a kráčať sama.

Čítanie knihy som si maximálne užívala, hoci má svoje chybičky a je určení skôr mladším čitateľom, určite týmto príbehom nepohrdnite. V súčasnosti, keď je veľmi ťažké napísať originálny príbeh prišla Lauren Kateová s niečím novým a použila prvky mytológie, síce osobne neviem, či autorka niečo pozmenila, keďže príbeh na ktorom Slzu vystavala osobne nepoznám, tento aspekt príbehu celú knihu správne oživil. Od knihy som radšej nečakala nič a preto som v príbehu našla viac pozitív ako negatív. 

waterfallÚvodná kniha série Atlantída od americkej autorky Lauren Kateovej, ktorá nesie názov Slza je síce nedokonalým, ale pútavým čítaním, ktoré zaujme nejedného čitateľa. Príbeh je popretkávaný akciou a zvratmi, ktoré vám miestami vyrazia dych. Niekedy som sa nestíhala čudovať, čo si to pre nás autorka pripravila.

Ak ešte váhate, či si knihu prečítať, položte si otázku, či ste už niečo podobné čítali, pretože ja nie a o to viac som si čítanie užívala. Jednoznačne sa teším na pokračovanie, pretože som zvedavá ako isté veci autorka vyrieši a čo sa bude ďalej diať. Keďže pokračovanie v originály vychádza až v októbri, dúfam, že sa prekladu dočkáme čoskoro po oficiálnom vydaní

Ďakujem veľmi pekne vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného ebooku. Knihu si môžete objednať na stránke bux.sk. Slza vychádza 22. júla.

Moje hodnotenie:

owls3,5

Trailery:

 

6 Replies to “Lauren Kateová – Slza (Atlantída #1)”

    1. tak ono to nie je svetaborný príbeh, ale osobne sa mi páčil viac ako pád, ale neznášam tie vztahy, v ktorých sa len na seba pozrú a vyznávajú si nehynúcu lásku

  1. Super recenzia.:) Kniha vyzerá fajn, hlavne tým nápadom, možno si ju niekedy prečítam.:D Inak tuším, že ani ja by som si Andera neobľúbila, takých tých “dobrých stalkerov” nikdy nemusím.:D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.