Josephine Angelini – Proroctví (Starcrossed #1)


4 hviezdičky, Albatros Media, COOBOO, Josephine Angelini, Recenzie, Starcrossed / streda, 25 júna, 2014

eff9d4d7950bfe4514138aa891189eddHelen Hamiltonová odjakživa vedela, že je iná. Avšak nechápala, čo sa s ňou deje. Prečo behá rýchlejšie ako ktorýkoľvek človek, ktorého pozná, prečo je silnejšia ako mnoho mužov? Helen sa samej seba desí, až do chvíle, kedy spozná pravdu. V deň, kedy sa na ostrov Nantucket prisťahuje rodina Délosových, Helen zisťuje, že nie je jediná. Zisťuje, že jej schopnosti nie sú len tak hocijaké. Je potomok gréckych bohov. A tak sa začne cesta spoznávania seba samej a takisto spoznáva históriu svojich predkov a nástrahy, ktorým musí čeliť.

Proroctví je prvou knihou série Starcrossed od americkej autorky Josephine Angelini. Po knihe som siahla, pretože grécka mytológia sa mi veľmi páči a bola som zvedavá, čo s ňou spraví autorka. Úprimne, nie všetko čo pozmenila a čo je nám známe sa mi páčilo, avšak ako celok je príbeh veľmi dobrý a pútavý. Síce chápem, prečo sa ľuďom nemusí páčiť, ja som knihu hltala plnými dúškami, až na málinko chybičiek krásy, ktoré mi prekážali, ale všetko postupne.

Autorka vymyslela svet, v ktorom panujú intrigy vo vlastnej rodine a podaktorí jedinci sa neštítia zradiť rodinu, len aby dosiahli svoje ciele. Angelini má svieži štýl a kniha vám bude odsýpať ako presýpacie hodinky. Miestami vás môže zaraziť správanie hlavných postáv (vlastne mňa niekedy zarážalo Lucasove správanie) alebo budete krútiť hlavami nad drobnými absurditami, ktoré si pre nás autorka vymyslela.

tumblr_midyhcSc8J1resiemo1_1280V príbehu nájdete grécku mytológiu a tí z vás, ktorí ju obľubujú vo svojej pôvodnej podobe, mohli by sa vám zdať autorkine zmeny pritiahnuté za vlasy. Ja som tiež nad istými vecami krútila hlavou, ale koniec koncov, celkovo tento fakt neubral na kvalite.

Toto je pre mňa typická 4-hviezdičková kniha, pretože sa dosť pomaly rozbiehala a ja som čakala na moment, ktorý mi vyrazí dych alebo ma upúta. Taký prišiel až niečo cez päťdesiat strán a ja som tomu bola len rada. Po tomto momente mi stránky ubiehali podstatne rýchlejšie a príbeh nabral ten správny spád. Odhaľovali sa tajomstvá, snovali sa intrigy a tiež rodila sa zakázaná láska. Kniha mi poskytla všetko, čo dobrá kniha má mať a ja som s ňou maximálne spokojná, až na tých pár chybičiek krásy, ale tie mi až tak nevadili.

Skvelým aspektom príbehu sú aj postavy. V tejto knihe som si hlavné postavy, Helen a Lucasa, veľmi neobľúbila, bolo mi v podstate jedno, čo sa s nimi stane a preto som im až takú pozornosť nevenovala. Lucas mi prišiel miestami až príliš žiarlivý a majetnícky a to mi na ňom prekážalo. Chápem, že chcel, aby bola Helen v bezpečí, avšak nepáčilo sa mi, ako ju na každom kroku sledoval, on alebo jeho rodina. A keď už sme pri nej, moja najobľúbenejšia postava z celej knihy je Lucasov bratranec, Hector. Najskôr sa môže zdať, že je príliš hrdý na to, aby sa niekomu otvoril, ale ako sa hovorí pod tvrdou škrupinou je mäkké jadro, tak pre Hectora to platí presne. Najskôr som nevedela, čo si o ňom myslieť, ale v druhej polovici som si ho tak správne obľúbila, a to čo na záver s ním spravila autorka ma šokovalo, to som si len hovorila “Nie, Hector, nerob to!”, ale bohužiaľ to urobil, a ja som maximálne zvedavá, ako bude jeho osud pokračovať.

Starcrossed-Trilogy-facebook-cover-2V podstate som si obľúbila celú Délosovskú rodinu až na Lucasa. A vtipnosť a ľahkosť príbehu dodávala Helenina kamarátka Claire, ktorá je pekné šidlo. Hneď ako sa objavila, tak som si povedala, že táto postava bude stáť za to a nemýlila som sa. Počas príbehu mi prirástla k srdcu a svojimi dedukciami ma miestami tak rozosmievala, že mi vyhŕkli slzy.

Jediná postava, ktorú nemám rada, je Dafne, Helenina matka. Od začiatku mi bolo jasné, že niečo kuje a ku koncu sa mi to len potvrdilo. Vedela som, že má niečo za lubom. Klamstvom sa snažila rozdeliť Helen a Lucasa. Jej konanie ma doslova vytáčalo a niekedy som ju mala chuť virtuálne preplieskať.

tumblr_ln6x0syVlg1qe8neco1_500V konečnom dôsledku Proroctví je pekným úvodom do série Starcrossed a otvorilo mnoho otázok, na ktoré dúfam nájdem v ďalších častiach odpovede. Ak máte radi napätie, akciu, humor a tiež romantiku, táto kniha je ako stvorená pre vás. Príbeh je skvelým knižným debutom autorky a úprimne, osobne mi to ani tak nepríde, keďže autorka má veľmi dobrý štýl, ktorý zaujme. Ak vás zaujíma grécka mytológia, tak neváhajte a siahnite po tejto knihe, pevne verím, že neoľutujete.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy sa chce veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

owls4

Trailer:

One Reply to “Josephine Angelini – Proroctví (Starcrossed #1)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.