Hugh Howey – Silo (Silo #1)


5 hviezdičiek, Hugh Howay, IKAR, kniha ktorá si zaslúži viac ako 5 hviezdičiek, Recenzie, Silo / pondelok, 16 júna, 2014

large-siloVitajte v Sile. Niekoľko desiatok poschodí vysokej podzemnej budove, kde ľudia žijú, pretože život na povrchu je nemožný, hoci niektorí dúfajú, že to tak nie je. Po tom, ako Juliette – Jules, vymenujú za šerifku celého sila, dá sa do pátrania, prečo sa predošlý šerif dal dobrovoľne na čistenie. To čo zistí je viac ako znepokojivé a preto chce vyjsť s pravdou von. Podarí sa jej to?

Prvá časť série Silo nás privedie do sveta, v ktorom panujú intrigy, strach a pochybnosti. Je to príbeh o tom, že aj napriek tomu, že ľuďom vzali všetku nádej, stále majú možnosť dúfať a zmeniť svoj osud. Tento príbeh nie je ako čokoľvek, čo som čítala predtým. Je unikátny, jedinečný a žije vlastným životom. Na päťstošestdesiat stranách je vyrozprávaný príbeh nejednej postavy. Autor nám ponúkol pohľad ako skupina ľudí môže vládnuť ostatným bez toho, aby o tom vedeli.

Silo je súbor na seba nadväzujúcich príbehov. Sledujeme osudy Juliette, Lukasa, Bernarda aj mnohých iných. Musím povedať, že kniha sa mi nezdá ako skupina príbehov, ale ako celok. Príbeh sa číta tak plynulo, že ani nepostrehnete prelínanie pohľadov postáv, príde vám to úplne prirodzené.

shatteredworldsspreadHoci má kniha úctyhodný počet strán ani na sekundu som sa nenudila. Autor má skvelý štýl a dokáže vás zaujať aj tou najbanálnejšou situáciou. Stránky vám budú ubiehať jedna radosť. Niekedy som mala nervy, keď autor náhle zmenil pohľad postavy a ja som sa chcela dozvedieť, čo sa stalo s tou predošlou. Hugh Howey do svojej knihy zakomponoval mnoho zvratov, ktoré vám vyrazia dych. Keď očakávate, že sa istá scéna vyvinie tak ako predtým, pretože niektoré scény sa opakovali a autor vás prekvapí svojou predstavivosťou, zmyslom pre detail a túto scénu napíše inak, nezostane vám nič iné len hľadieť s otvorenými ústami na stránku.

Ďalším skvelý aspektom knihy sú postavy. Každučkú autor opísal do hĺbky a sú skvelými charaktermi. Aj keď mali rovnaké vlastnosti, každý bol jedinečný a rozumel sa do svojho fachu. Či sú to už farmári, mechanici alebo ľudia z IT oddelenia. Svojím spôsobom každý v knihe zastával významnú úlohu a ak by autor, čo len jednu postavu vyškrtol z deju, Silo by už nebol takým príbehom akým je.

woolNajviac mi k srdcu prirástla Jules. Od prvého okamihu, ako sa v knihe objavila, vedela som, že bude v ňom zohrávať dôležitú úlohu a nemýlila som sa. Jules je ten typ hrdinky, ktorá sa nevzdáva aj keď situácia je viac než zúfalá. Snaží sa nájsť východisko aj z tej naj nemožnejšej situácie. Jej nebojácnosť a odhodlanie ju robia jedinečnou. Nevzdávala sa aj, keď je nútená podriadiť sa nerozumným nariadeniam vyšších síl. Od začiatku do konca som jej držala palce, aby veci jej vyšli tak, ako si to predstavuje. Jules je ďalšou do môjho rebríčku najodvážnejších hrdiniek.

Aj ostatné postavy si bolo nemožné neobľúbiť alebo znenávidieť. Tak napr. Bernard to je presne ten typ postavy, ktorá si myslí, že len jej činy sú najlepšie a všetci, ktorí sa mu postavia musia za to zaplatiť. Jeho zvrátené myšlienky mi skutočne liezli na nervy, pretože nikto ho nedokázal presvedčiť, že sa mýli. A najhoršie bolo to, že aj jeho prisluhovači slepo nasledovali rozkazy a nepozastavili sa nad tým, či je to správne alebo nie.

book-wool-omni-182x300Silo je plné neočakávaných zvratov, ktoré vám vyrazia dych a budete sa čudovať, kde k tomu autor prišiel. Keď som si už hovorila “toto takto nesmie skončiť” autor ma vyviedol z omylu a vytiahol z  rukáva taký zvrat, že som nevedela, čo si o tom myslieť.

Ak ste milovníkom sci-fi príbehov tak Silo je pre vás ako stvorené. Nájdete tu všetko, čo dobrá kniha má mať a ešte aj niečo navyše. Príbeh autora Hugha Howeya je taký prepracovaný, že sa nebudete mať čas čudovať, prečo sa deje to, čo sa deje, práve takto. Okrem napätia a akcie vás čaká aj kúštik lásky, ktorá je v Sile zakázaná a prísne kontrolovaná. Niektoré scény vám vyčaria úsmev na tvárach a naopak nad niektorými budete krútiť hlavou. V celku je Silo geniálny príbeh, ktorý stojí za prečítanie a vašu pozornosť. Ak si chcete prečítať príbeh, ktorý vás zaujme od prvej strany, tak neváhajte a siahnite po tejto knihe.

Ďakujem vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenznej e-knihy. Kniha vychádza zajtra a vy si ju môžete zakúpiť napríklad TU.

Moje hodnotenie:

owls

Trailer:

Mohlo by vás zaujímať:

Silo – ukážka

Hugh Howey – Rozhovor

2 Replies to “Hugh Howey – Silo (Silo #1)”

  1. Knižku som čítala po anglicky, no nemôžem s tebou súhlasiť. Bola fajn, no až trápne si ju tu vychválila… Žeby s jediným cieľom propagácie??! Asi toľko. 🙂

    1. To vôbec nie je o propagácii, ak sa mi kniha páči poviem to ak nie tak napíšem negatívnu recenziu, ak by ste alebo si neviem či vykať alebo tykať čítali moje recenzie tak by ste videli, že nemám problém napísať negatívnu recenziu, mne sa kniha veľmi páčila, beriem, že nie každému sa mohla až takto páčiť, ale zato si nemyslím, že je to trápne povedať svoj názor. to že knihu mám od vydavateľstva na tom nič nemení, nech sa páči pozrite si aj ostatné moje recenzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.