Kerstin Gierová – Prvá strieborná kniha snov (Prvá strieborná kniha snov #1)


5 hviezdičiek, Albatros Media, COOBOO, Kerstin Gierová, kniha ktorá si zaslúži viac ako 5 hviezdičiek, Recenzie, Silber / utorok, 3 júna, 2014

d73b1e7b1c1734077c90ae1f6434a421Oliva “Liv” Silberová je zvyknutá na neustále sťahovanie. Keď sa so sestrou Miou, mamou, pestúnkou Lottie a fenkou Buttercup presťahujú do Londýna ešte netuší, že zažije jedno z najväčších dobrodružstiev svojho života. Spoznáva tajný svet snov, ktorý jej príde neuveriteľný. Keď sa v sne omylom stane svedkom tajného rituálu, zisťuje, že tieto sny sú iné, ako tie, čo sa jej snívali doteraz. Liv spoznáva silu snov a čo všetko môže chlapčenská nerozvážnosť spôsobiť. Podarí sa jej a jej novým priateľom odvrátiť prichádzajúce zlo?

Prvá strieborná kniha snov je prvou knihou, ktorú som si od nemeckej autorky Kerstin Gierovej prečítala. Už dávnejšie som pokukovala po jej časo-cestovateľskej sérii Drahokamy, ale akosi som sa k nej nedostala, čo pokladám za obrovskú chybu. Kedže mám dobré skúsenosti s európskymi autormi a autorkami, rozhodla som sa, že tejto knihe dám šancu a veruže neľutujem. Autorka má svieži chytľavý štýl písania, ktorý vás núti pretáčať stránky závratnou rýchlosťou. A nie je to iba autorkin štýl. Je to samotný príbeh, od ktorého sa neodtrhnete, pokým sa nedostanete k záveru. Ešte nikdy som nečítala takýto príbeh. Autorka vymyslela zaujímavý originálny svet, ktorý chytí za srdce. Priznám sa, že neraz som sa zamýšľala nad snami a niekedy vedieť o čom snívajú druhí by nebolo na škodu.

VI_978-3-8414-2105-0Čo sa týka postáv aj ich charaktery boli skvelo opísané a v prvom rade sa mi veľmi páčilo správanie Liv. Hoci má “len” pätnásť rokov správala rozumne, až miestami som mala pocit, že ona je matka rodiny a nie jej mama. Nie je to hrdinka, ktorú musíte vodiť za ručičky, pretože sama nedokáže spraviť ani krok. Páči sa mi jej samostatnosť. A keď sa jej do života vkradol cit známy ako láska, najskôr tomu nechcela uveriť, pretože ona nie je z tých, ktorí hľadajú svoje drahú polovičku.

Každá postava mi svojím spôsobom prirástla k srdcu. Jedine Livina matka mi liezla na nervy, pretože sa k svojím dcéram správala, akoby boli stále ešte malé dievčatká, čo už dávno nie sú. Vždy keď sa objavila na scéne iba som gúľala očami, pretože žila vo svojej bubline a nepočúvala svoje dcéry. Hľadela si iba svoje a to čo chceli Mia a Liv ju v podstate nezaujímalo, pretože si myslí, že všetko čo povie ona je to správne. V drvivej väčšine prípadov som sa s jej názormi nestotožňovala.

0Henry by sa na prvý pohľad mohol zdať ako povýšenecký sukničkár, avšak, keď nám ho autorka bližšie priblížila je úplne iný. Ako ja hovorím: nedávajte na prvý dojem, často nie je správny. Presne toto platí pri Henrym. Doma to nemá najpríjemnejšie a tak sa utieka do snov svojej malej sestry. Ved čo je čistejšie ako bezstarostné sny štvorročného dievčatka? Ako príbeh napredoval, stále viac som si ho obľúbila. Na začiatku knihy som nevedela, čo si o ňom myslieť, vlastne o celej skupinke, ktorú Liv pristihla pri tajnom rituály. Jasper je ten podivín, ktorý vás dokáže v každej situácii prekvapiť a je nevyspytateľný. Arthur je zas ten typ postavy, o ktorej sa hovorí, tichá voda brehy myje. Grayson je zas ako správny veľký brat. V podstate som mala rada všetkých štyroch, ale každého svojím spôsobom.

Nezvyčajná postava je fenka Buttercup. Je neskutočne rozkošná a v miestach, kde bol príbeh vážnejší mu dodala vtipnú iskru. Osobne mám v knihách rada zvieratá, ktoré istým spôsobom osviežujú dej.

silber2Možno sa niektorým môže zdať, že príbeh je iba rozprávka, avšak autorka to mala tak skvelo premyslené, že som nevychádzala z údivu. Svet snov opísala tak krásne, že som si aj sama začala predstavovať, ako by asi vyzerali dvere do mojej ríše snov. Táto kniha vám ponúka všetko čo dobrá kniha má mať. Zasmejete sa, budete v napätí, čakajú vás zvraty, pri ktorých nebudete chápať, ako sa k tomu autorka dostala. Zažijete aj kúsok romantiky, ktorej tam nie je príliš, tak akurát a pekne dopĺňa celý príbeh.

Prvá strieborná kniha snov je prvou knihou trilógie Silber. Už teraz sa neviem dočkať pokračovania, pretože autorka príbeh ukončila spôsobom, že som si mala chuť trhať vlasy. Kedže pokračovanie ešte ani v nemčine nevyšlo, musíme si na preklad ešte istý čas počkať.

Ak máte chuť na príjemnú oddychovku, ktorá vám spríjemní dlhé chvíle, tak Prvá strieborná kniha snov je pre vás to pravé orechové.

Moje hodnotenie:

owls

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

Trailer:

3 Replies to “Kerstin Gierová – Prvá strieborná kniha snov (Prvá strieborná kniha snov #1)”

  1. tú trilogiu drahokamy by si si mala určite prečítať ja som dostala 2 na vianoce už minulý rok a musím povedať že lepšiu knihu som nikdy nečítala a to ona ma naštartovala do nekonečného čítania kníh – Takže tú trilogiu drahokamy by si mala prečítať celú 😉

  2. Jeee, som rada, že sa ti kniha páčila, veľmi sa na ňu teším.:) A Kerstin je fakt skvelá, dúfam, že sa dostaneš aj k Drahokamom a nesklamú ťa.:) Inak pekná recenzia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.