Jessica Brockmole – Listy z ostrova Skye


4 hviezdičky, Albatros Media, Jessica Brockmole, Recenzie, stand-alone / streda, 30 apríla, 2014

598993Všetko sa to začalo jediným listom, ktorý obrátil život poetky Elspeth Dunnovej naruby. Počas prvej svetovej vojny zažila niečo, o čom ani netušila, že by sa mohlo udiať.

Prvotina anglickej autorky Jessicy Brockmole je jedinečným príbehom, ktorý vás chytí za srdce. Autorka príbeh rozdelila do dvoch častí, ktoré sa počas knihy striedali a zároveň sú prepletené. Jeden príbeh je rozprávanie Elspeth, o tom, čo sa jej prihodilo počas vojny a jej pobytu na Skye. Druhá línia je príbeh Margaret, ktorá našla matkine listy a začalo sa pátranie po pravde.

Celá kniha je napísaná v listoch, čo je príjemná zmena. Miestami dej plynul pomalšie, avšak autorka má skvelý štýl, ktorým to všetko vykompenzovala, čiže som sa ani jednu sekundu nenudila a čítanie som si skutočne užívala, pretože Brockmore vymyslela unikátny príbeh, ktorý skutočne stojí za prečítanie.

iStock_000000052126XSmallKnihu som si túžila prečítať od prvého okamihu, ako som sa o nej dozvedela. Zaujala ma nielen svojim námetom, ale aj spracovaním. Keď som knihu prvýkrát otvorila potešilo ma, že je písaná v listoch, čo sa tak často nevidí. Aj toto má za následok, že knihu tak ľahko z ruky nedáte, pretože listy sú aj krátke a dlhé a budete chcieť vedieť, čo sa deje ďalej.

Osobne som si obľúbila viac Margaret. Ide si za tým, v čo verí aj, keď jej hovoria opak. Je odhodlaná nájsť svoju matku a dozvedieť sa o jej minulosti dosť na to, aby jej bola schopná pomôcť.

Keď som knihu začala čítať nečakala som od nej nič, pretože neraz som sa popálila, ale ako stránky ubúdali príbeh ma čoraz viac zaujal. Síce bolo pekné sledovať Davida a Elspeth ako siWorld-War-II-08 prostredníctvom listov postupne zverujú svoje tajomstvá a najtajnejšie túžby, niečo sa mi na ich vzťahu nezdalo. Elspeth je vydatá a aj napriek tomu sa zaľúbi do svojho listového priateľa, ktorý jej aspoň trochu spríjemňoval pobyt na ostrove Skye. Z jednej strany je ich láska krásna a vybudovaná postupne, ale na druhej strane mi ich láska prišla sebecká, pretože nemysleli na nič iné a nikoho iného len seba. Toto ich sebectvo mi v príbehu trochu prekážalo, hoci som sa ich snažila pochopiť, nedokázala som to, pretože Elspeth nebrala ohľad ani na svojho manžela, ktorého zanedbávala a oči mala len pre Davida. Ich spoločná minulosť poznačila súčasnosť a nielen jej manžela, ale aj iných členov jej rodiny.

David mi prišiel na začiatku ako taký rojko. Až vojna z neho spravila správneho muža, hoci ako postave som mu vôbec nevedela prísť na chuť.

skye_798876cAj keď je kniha písaná vo forme listov, autorka do príbehu zakomponovala také zvraty, pri ktorých mi padla sánka až kdesi do stredu zeme čudovala som sa, ako to je možné. Keď som si už myslela, že sú veci v poriadku, tak všetko sa otočilo o stoosemdesiat stupňov a autorka postavila postavy pred neraz neľahké rozhodnutia.

Suma sumárum Listy z ostrova Skye je príjemným príbehom, ktorý vás chytí za srdce. Som si istá, že sa ku knihe ešte niekedy vrátim sa prečítam si ju. Kniha je príbehom o láske, sebeckej láske, ktorá je krásna, ale je schopná ublížiť veľmi veľa ľuďom.

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

owls4

Trailer:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.