Evelin Červienková – Dostanem ťa!


5 hviezdičiek, Evelin Červienková, Marenčin PT, Recenzie, slovenskí autori, stand-alone / štvrtok, 20 marca, 2014

568476Adrián má Táňu. Táňa má Tibora, avšak všetko je to komplikovanejšie, ako sa zdá.

Táňa miluje svojho manžela a nechce si pripustiť, že by bol chorý, psychicky chorý a mohol by mať prsty v zločine, ktorý sa stal. Avšak, dôkazy neklamú. Lenže, kde je pravda?

Dostanem ťa! je druhý spisovateľský počin mladej slovenskej autorky Evelin Červienkovej. Zo začiatku som nevedela, čo od knihy očakávať, tak som sa do jej čítania púšťala s obrovským otáznikom, či sa mi kniha bude páčiť. Avšak tento otáznik zmizol už po niekoľkých stranách a ja som si príbeh užívala plnými dúškami.

Čoraz častejšie sa stretávam s tým, že knihy nie sú rozdelené do kapitol. Myslím si, že to nie je na škodu. Nájsť si svoj štýl a tak písať. Ani kniha Dostanem ťa! nie je výnimka. Číta sa plynulo, bez akýchkoľvek nudných pasáží. Od prvého momentu nás autorka hodí do deja a spúšťa sa kolotoč, ktorý skončí, až keď dočítate poslednú stranu. Autorkin štýl je skvelý, plynulý, nenútený. Zdá sa, že vety skladá ľahučko ako pierko.

9-woman-helpless-lgn-20246736Hlavná hrdinka Táňa je týraná žena, ktorá stále naivne verí, že sa všetko na dobré obráti. Nezazlievala som jej to. Predsa aj v reálnom živote drvivá väčšina žien, ktoré manželia bijú ospravedlňujú ich činy tým, že to nemysleli vážne, zmení sa to, viac to neurobia a podobne. Presne toto isté si myslela aj Táňa. Niekedy som mala chuť ňou zatriasť, aby sa spamätala. Avšak na druhej strane som jej konanie chápala. Držala som jej palce, aby sa všetko na dobré obrátilo a ona sa dostala z pazúrov tyrana, akým je Tibor.

Autorka vymyslela príbeh tak dokonale, že nemám voči nemu najmenšiu výhradu. Pútavý, akčný, chytľavý a hlavne reálny. Téma knihy ma desila už na začiatku, ale aj napriek tomu som si čítanie naplno užila. Presne takéto príbehy mi otvoria oči, aký je náš svet v skutočnosti.

Crime Scene TapeMojou najobľúbenejšou postavou celej knihy je Adrián, plus má ešte úžasné meno. Síce je svojský a niekedy som mala pocit, že mohol byť trochu nežnejší vo vyjadreniach, ale koniec koncov to je zlatíčko. Táni pomáha už od začiatku. Stojí pri nej v tom najhoršom a ochraňuje ju. Je policajt a tak nemôže Táni povedať nič o prípade, do ktorého je Tibor zapletený. Niekedy ma to rozčuľovalo, že jej nič nepovedal, ale zas na druhej strane som to chápala. Takéto momenty sa v knihe vyskytli častejšie, že po zrelom uvážení som správanie postáv chápala, ale to neznamená, že som sa s tým stotožňovala.

Najväčším kameňom úrazu bol Tibor. Zaslúžil si všetko, čo sa mu stalo. Vôbec som ho neľutovala. Aj keď je psychicky chorý, nemal najmenšie právo správať sa k Táni ako k špinavej handre. Jeho výbušná povaha, teda emocionálna porucha osobnosti, je aj jeho koncom. Vytočia ho maličkosti. Len sa nedostať vtedy do jeho rany, pretože človek veľmi zle skončí. Aj keď príčinou jeho stavu je jeho minulosť, skutočne som sa nedokázala prinútiť súcitiť s ním.

Kniha Dostanem ťa! je kruto reálna. Príbeh autorka vykreslila bez zbytočnej omáčky, úderne a vierohodne. Ak vám nevadí v knihe násilie, krv a iné prvky thrilleru, tak táto kniha je určená práve vám.

Moje hodnotenie:

owls

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.