Live Bonnevieová – Klan koní


5 hviezdičiek, Albatros Media, COOBOO, Live Bonnevieová, Recenzie, stand-alone / streda, 19 marca, 2014

b8d8456e4fc8cd4daa8713736468b3b5Amanda Fivelová miluje kone. Spraví všetko, len aby ulahodila svojmu otcovi. Avšak, keď sa staví, že jeho dcéra vyhrá majstrovská v jazde na islandských poníkoch, všetko sa zmení. Musí sa naučiť vychádzať so žrebcom, ktorého jej otec kúpil. Prehra neprichádza do úvahy, pretože v stávke je príliš veľa.

Zbožňujem príbehy, ktoré vo mne zanechajú hlbokú stopu a ešte dlho po ich prečítaní na ne myslím. Klan koní je jedným z nich. Príbeh, ktorý sa zdal úplne jednoduchý, bol tak bravúrne premyslený, že som často mala otvorené ústa z toho, čo sa tam dialo. Niektorí autori napíšu knihy, ktoré nemajú výpovednú hodnotu, na ktoré zabudnete v momente, ako dočítate poslednú stranu. Nórska autorka Live Bonnevieová dokázala na 256 stranách vyrozprávať krásny príbeh o priateľstve človeka a koňa, ktoré je jedinečné.

Po prečítaní knihy som mala slastný pocit z dobrého príbehu. Už dávno som nečítala knihu, ktorá ma dostala práve tak, ako Klan koní.Veľmi ťažko som knihu odkladala, aby som príbeh neprečítala na jedno posedenie, pretože autorkin štýl je pútavý a máte pocit, že sa jej kniha písala ľahko. Strany som doslova hltala a miestami som postavy preklínala, potom im držala palce a neskôr ma zaplavil blažený pocit z geniálneho príbehu nielen o priateľstve, ale aj o boji za slobodu, bezcitnosti, neohľaduplnosti a taktiež o uvedomení si, že nie všetko, čo nám predostrú je správne.

11745Ani sama neviem, s ktorou postavou začať, pretože všetky boli prepracované až do posledného. Spočiatku som hlavnú hrdinku, Amandu, nemala rada, pretože mi prišla vystatovačná a aj trochu samoľúba. Počas príbehu sa jej povaha výrazne zmenila, alebo skôr prejavila. Nabrala odvahu vzdorovať otcovi a donútiť ho, aby ju konečne počúval. Z dievčaťa, ktoré poslúchalo otca na slovo a nezamýšľalo sa, či je to správne sa stala mladá žena, ktorá bojuje za to v čo verí. Počas čítania som si viackrát povedala, aká je Amanda hlúpa, keď počúva svojho otca, ale nakoniec sa ukázalo, že nemala inú možnosť, až do chvíle, keď sa zaťala a povedala si dosť.

Ďalšou postavou, ktorá mi prirástla k srdcu je Ylva. Je to mladá Islanďanka, ktorá sa najskôr s Amandou nemazne, pretože ju odmietla počúvať, aj keď jej dávala dobre mienené rady. Ylvu by som popísala ako nebojácnu a skutočne skvelú osobnosť. Od prvej chvíle, keď sa v príbehu objavila som vedela, že bude v ňom zohrávať dôležitú úlohu a bolo tomu tak. Naučila Amandu o koňoch všetko, čo by mala dobrá jazdkyňa vedieť a tým jej otvorila oči. Hoci by som prijala, aby bola Ylva v príbehu o čosi viac, vždy keď sa objavila na scéne spravila v príbehu vietor, ktorý len tak rýchlo neutíchol.

2520421Neoddeliteľnou súčasťou príbehu je islandský poník Ægir, ktorý sa po Amande stal mojou najobľúbenejšou postavou. Možno sa pýtate prečo, veď je to iba kôň, ale Ægira nie je iba taký hocijaký kôň. Počas príbehu som si ho veľmi obľúbila, hlavne kvôli jeho povahe, ktorá sa nemenila. Spočiatku bol jeho vzťah s Amandou veľmi zlý, pretože ho považovala za tvrdohlavého, neochotného podriadiť sa jej rozkazom. Niekedy mi ho bolo ľúto a chcela som Amandou zatriasť, aby sa spamätala. Avšak, ako príbeh napredoval, Amanda sa naučila, ako sa s poníkom má skutočne zachádzať a sama si uvedomila, že to čo robila, bolo veľmi zlé. Amanda si postupne získala Ægirovu dôveru a nielen to, pomohol jej vzoprieť sa otcovi a konečne si stáť za svojimi rozhodnutiami.

Kapitolou sám o sebe bol Amandin otec. Od začiatku príbehu som ho nemala rada, pretože to je jeden egoistický, bezcitný gambler, ktorý nie nepokladá za odpoveď. Nikdy Amandu nepočúval, vždy musela spraviť, čo jej prikázal, aj keď sa jej to priečilo. Až v momente, keď ho neposlúchla sa prebral, že niečo urobil zle. Podľa mňa to bolo už príliš neskoro. Za tým, čo Amanda spravila je jeho samoľúbosť a bezohľadnosť, pretože nikto okrem neho samého ho nezaujímal. Či to už bola jeho manželka alebo syn. K ľuďom sa správal ako k handrám a ak mu niekto oponoval, pokladal to za vzdor, ktorý sa neopúšťa.

Bonnevie_HestenesKlanKlan koní je bravúrna prvotina nórskej autorky Live Bonnevieovej. Počas čítania som sa smiala, plakala, bola v napätí a taktiež autorka do príbehu zakomponovala romantiku, ktorej nebolo príliš a ja som bola aj za to málo rada, pretože sa to do knihu jednoducho hodilo. Príbeh je kvalitný, čo sa týka nielen jeho spracovania, ale aj vyrozprávania. Po jeho prečítaní mi bolo ľúto, že sa už skončil. Určite si knihu niekedy znova prečítam, pretože niečo takéto sa len tak často nevidí.

Klan koní je dobrodružný príbehom o výnimočnom priateľstve Amandy a Ægira, hľadaní svojej podstaty, bezmocnosti, ale taktiež o tom, ako vás vaše rozhodnutia zmenia, navždy.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

Pozrite si knižný trailer ku knihe.

Moje hodnotenie:

owls

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.