Gayle Formanová – Iba jeden rok (Iba jeden deň #2)


4 hviezdičky, Gayle Formanová, Iba jeden deň, IKAR, Recenzie / pondelok, 17 marca, 2014

Ak ste nečítali knihu Iba jeden deň, recenzia môže obsahovať mierne spoilery. 

20760288Netajím sa tým, že Gayle Formanová je jedna z mojich obľúbených autoriek a preto som siahla aj po jej knihe Iba jeden rok. Je to pokračovanie knihy Iba jeden deň. Mala som vysoké očakávania, pretože autorkin štýl sa mi veľmi páči. V niečom som jej tlieskala, niekedy sa nudila, ale koniec koncov, kniha bola naozaj dobrá. Ale všetko postupne.

Kniha rozpráva príbeh Willema, ktorý opisuje udalosti, ktoré sa stali počas jedného roka. Willem sa prebudí v nemocnici bez spomienky na Allyson. Iba hmlisto si vybavuje dievča, s ktorým strávil deň v Paríži. Rozhodne sa ju nájsť.

V Iba jeden deň sme sledovali príbeh Allyson – Lulu, kde opisovala, čo sa stalo po tom, ako sa jej a Willemove cesty rozdelili. V Iba jeden rok Willem vyrozpráva svoj príbeh, čo sa s ním stalo. Veci, ktoré sa vám v prvej knihe zdali nepodstatné, vám po prečítaní tejto knihu dajú zmysel. Formanová príbeh tak skvelo premyslela, že som sa nestíhala čudovať, čo vykúzlila z maličkostí.

JustOneDayBorderPríbeh som si vychutnala plnými dúškami, aj keď mal malé chybičky krásy, ktoré sa dajú s prižmúrením oka prehliadnuť. Už v prvej kniha ma zaujímal vzťah Willema a jeho rodičov a v tejto knihe som na túto otázku dostala odpoveď. Aj keď som  jeho matku nemohla vystáť. Snažila som sa ju pochopiť, prečo sa správa, tak ako sa správa, ale ani za nič som si ju nevedela obľúbiť. Veď, ktorá matka by opustila svoje dieťa a len tak ho nechala napospas osudu. Síce si neskôr snažila nájsť k Willemovi cestu, osobne som jej to nedokázala uveriť.

Willema som si obľúbila už v prvej knihe a tu som si ho zamilovala ešte viac. Sú to tie drobnosti, ktoré vás na človeku upútajú a vám zostane v mysli. Dozvedáme sa o ňom mnoho vecí, ktoré ste si v prvej časti série mohli iba domyslieť. Willem sa zaradil na popredné miesto v mojom osobnom rebríčku obľúbených mužských postáv.

Just-One-Year-Gayle-FormanKniha sa odohráva na rôznych miestach. Či je to už Willemovo rodné Holandsko alebo Mexiko či India. Autorka všetky miesta vykreslila tak vierohodne, že mám chuť ich všetky navštíviť. To sa mi po prečítaní kníh stáva pomerne často. Tak ako po prečítaní knihy Iba jeden deň som túžila ísť na taký výlet, na ktorom sa ocitli Allyson a Willem. Zmena prostredia dodala knihe na dynamickosti a ja som len čakala kam Willema jeho cesty zavedú.

Ostatné postavy mi až tak neulahodili, ale krásne dopĺňali celkový dojem z knihy a bez nich by príbeh bol len nudné Willemove rozprávanie, ktoré by nemalo konca kraja. Céline mi dvíhala adrenalín vždy, keď sa objavila na scéne a ja som len dúfala, že čím skôr z príbehu zmizne. Ja vždy hovorím, že v dobrej knihe sú postavy, ktoré si zamilujete, postavy, ktoré sú vám ľahostajné a taktiež postavy, ktorým by ste najradšej vykrútili krky. Céline patrí do tej poslednej skupiny.

Keď som sa dostala na poslednú stranu, zostala som hľadieť na papier s otvorenými ústami mysliac si “TOTO JE KONIEC?”. Nechápte ma zle, vedela som, kam táto kniha speje a veľmi som sa na to už na začiatku tešila, ale keď som si to prečítala, bolo mi smutno, že sa Willemov a Allysonin príbeh skončil. Autorka vám nechá dostatočný priestor, aby ste si niektoré veci domysleli, čo je skvelé, pretože každý si predstaví niečo iné.

JODGayle Formanová vytvorila krásny príbeh dvoch ľudí, ktorých cesty sa rozídu a taktiež o tom, ako sa počas toho, ako sa snažia znova jeden druhého nájsť zmenia. Osobne by som prijala aj tretiu knihu, ale tá by bola len navyše. Ak sa vám páčila séria Ak zostanem z pera autorky, séria Iba jeden deň sa vám bude zaručene páčiť. Je to príjemná oddychovka, ktorú zhltnete na jedno posedenie.

Kniha vychádza 18. marca a zakúpiť si ju môžete na stránke bux.sk. Veľmi pekne sa chcem poďakovať vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného výtlačku.

Na záver si pozrite rozhovor s Gayle Formanovou o jej knihe Iba jeden rok. Hovorí tam, ako jej napadlo napísať práve tento príbeh a či bude mať séria aj tretiu knihu.

Moje hodnotenie:

owls4

2 Replies to “Gayle Formanová – Iba jeden rok (Iba jeden deň #2)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.