Gayle Forman – Where she went (If I stay #2)


5 hviezdičiek, Ak zostanem, Gayle Formanová, Recenzie / štvrtok, 20 februára, 2014

Ak ste nečítali prvú časť, recenzia môže obsahovať mierne spoilery.

8492825

Po tom, ako sa Mia zotavila pretrhla s Adamom všetky kontakty. On iba tápa prečo. Jedno náhodné stretnutie poskytne všetky odpovede, ale dokážu zabudnúť na všetko čo bolo?

Where she went je pokračovaním knihy If I stay, ktorá u nás vyšla v preklade pod názvom Ak zostanem. Príbeh pokračovania je vyrozprávaný z Adamovho uhla pohľadu a som za túto zmenu veľmi rada, pretože sa mi knihu páčila oveľa viac ako jej predchodkyňa, ale nebudem predbiehať, všetko poporiadku.

Štýl písania Gayle Formanovej som si obľúbila už pri If I stay a v knihe Where she went sa mi tento štýl iba potvrdil. Kniha sa čítala ľahko a rýchlo a mne bolo ľúto, že mi stránky tak rýchlo ubúdali. Autorka príbeh rozdelila na dve časti. Kapitoly o súčasnosti sa striedali s kapitolami Adamových spomienok na chvíle, kedy bol s Miou. Po pravde ma súčasnosť bavila o trošku viac, ale aj v minulosti sa objavili momenty, kedy som sa zasmiala a len priblblo hľadela na stranu.

gayle-forman-choicesOsudy Mii a Adama sa rozdelili v momente, keď odišla na Juilliard. Trhalo mi srdce čítať, ako sa Adam trápil a nevedel, prečo to vlastne Mia spravila. Príbeh som hltala a čakala som kedy príde slastné vysvetlenie a keď prišlo, Miu som chápala.

Miin charakter sa od prvej časti zmenil. Prešla si doslova peklom a neobviňovala som ju za jej rozhodnutia, pretože možno mnohí z nás by sa zachovali presne ako ona. Jej stretnutie s Adamom bolo základom celého príbehu a ja som sa doslova rozplývala, keď boli spolu. Mia a Adam sú v tomto okamihu pre mňa tá najlepšia dvojica.

A potom je tu Adam. Zdrvený z Miinho odchodu, sám seba obviňuje. Je nahnevaný, snaží sa prísť na to, čím si toto zaslúžil. Už neverí, že by Miu mohol znova stretnúť a čo náhoda alebo osud nechcel znova sa stretnú. Stal sa z neho slávny spevák a média prepierajú jeho minulosť. Adam je jedným slovom zlatíčko. Aj napriek tomu, že ho Mia opustila a jej dôvody podľa mňa boli dosť vážne na to, aby to skutočne spravila. Stále na ňu myslí, síce sa snaží pohnúť vpred, avšak nedarí sa mu to, pretože zabudnúť na toho koho milujete je ako keby ste položili rybu na pláž a povedali jej, aby dýchala. Keď už ani nedúfal, že by ju mohol stretnúť objavila sa tak nečakane a začal sa skutočný príbeh knihy.

__animate___by_brokenxxxlyrics-d50z9pe

Celkovo sa mi Where she went páčila oveľa viac ako If I stay. Adamov pohľad na veci príbeh len oživili a užila som si čítanie o jeho myšlienkach. Autorka nám ho predstavila viac ako v prvej knihe a tak mal čitateľ možnosť sa s ním zoznámiť a spoznať jeho myšlienkové pochody, pocity a tiež prečo konal ako konal.

Väčšinou čítam knihy, ktoré sú písané z pohľadu hlavnej hrdinky, preto bola táto kniha pre mňa skvelým osviežením. Okrem skvelého príbehu, ktorý nám autorka poskytla, dala nám možnosť nahliadnuť aj do Adamovej duše. V úvode niektorých kapitol dala úryvky z Adamových piesní, ktoré boli inšpirované jeho vzťahom s Miou.

0897c4b34e485800a5a99f544cbe1e0e_smallGayle Formanová potvrdila, že má rozprávačský dar. Počas čítania som sa nikdy nenudila a aj keď Adam opisoval udalosti minulosti nebolo to nezáživné. Je pravda, že sa mi tá časť až tak nepáčila ako súčasnosť, ale celkovo tieto kapitoly doplnili celkový dojem z knihy na výbornú.

Ak ste čítali prvý diel série určite si nenechajte ujsť jej pokračovanie, aj keď vás Miin príbeh až tak nezaujal. Adamov príbeh je zreteľne lepší a budete sa môcť viac zžiť s hlavnými postavami. Je to príjemná oddychovka, ktorú prečítate za krátky čas.

Moje hodnotenie:

owls

11 Replies to “Gayle Forman – Where she went (If I stay #2)”

  1. Bohužiaľ o filme som nič nenašla ani na stránke autorky, tak vám absolútne neviem povedať či sa chystá, ale určite ešte kniha nebola sfilmovaná.

 1. Aha tak okej no, a ďakujem veľmi pekne aj tak. Podľa mňa by mohol byť aj film bol by tiež dobrý podľa mňa. Ale za tu knihu dakujem sto percente si ju kupim, prvú časť som dostala na Vianoce od sesternici ale ešte som sa k nej nedopracovala lebo som čítala Hunger Games trilogiu 🙂

   1. HG je to jedna úžasná kniha, síce je tam viac scén s ktorými sa vo filme ludia vobec nestretnú. Som veľmi rada že som si ju prečítala je užasná. Odporúčam každemu. Akurát ta prvá časť Mockingjay1 nie je nejak moc napínava až ku koncu to je viac zaujimave aspon pre mna. Dufam že Mockingjay2 bude napínavejšia. 🙂
    (prepáč že o niekolko mesiacov neskor nemohla som najk tvoj blog :/)

   1. Vážne? :O 🙂 chcela som si ju kupit po anglicky ale tak počakm si už do júla 🙂 dakujem velmi pekne a neviete bude aj druhy film?

    1. vážne 🙂 osobne som velmi rada, že vyjde preklad, ja síce nemám problém s angličtinou, ale niektorí by si inak knihu nemohli prečítať, a bohužiaľ o filme nič neviem, skúšala som niečo pohľadať, ale nič som nenašla, a pokojne mi môžeš tykať, necítim sa taká stará )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.