Michael Grant – BZRK Reloaded (BZRK #2)


4 hviezdičky, Albatros Media, BZRK, Michael Grant, Recenzie / utorok, 28 januára, 2014

Ak ste nečítali prvý diel série, recenzia môže obsahovať mierne spoilery.

586785

Nanotechnológia, slovo pri ktorom mrazí. A práve o nej je séria BZRK z pera amerického spisovateľa Michaela Granta.

Keď som sa púšťala do tejto série mala som obavy, či sa mi bude páčiť, ale tie opadli hneď ako som prečítala prvú časť. Táto séria je výnimočná, nie je to napodobenina ničoho iného. Svet, ktorý autor vymyslel je tak precízne prešpekulovaný, že sa vám môže niekedy zdať až prekombinovaný a práve toto robí príbeh z pera Granta výnimočným.

Po masakre v budove OSN sa Vincent  zotavuje zo straty svojho biota, čo nie je také jednoduché, akoby sa mohlo zdať. BZRK plánuje ďalšie kroky zatiaľčo dvojčatá Armstrongové ovládajú prezidentku spojených štátov. Ako je to možné? Jednoducho ju predrôtovali, že neviete čo to znamená? Veľa vecí z Grantovej série pochopíte až počas čítania. Mne to tiež síce trvalo, ale nech vás tento fakt neodradí. Ale späť k BZRK Reloaded.

9781606843949_p0_v1_s260x420 Celá kniha má svižné tempo a budete musieť dávať obrovský pozor, aby vám neunikla žiadna maličkosť. Autor má dobrý štýl, ktorý sa rýchlo číta a upúta vás. Obdivujem ho, že dokázal niečo takéto vymyslieť, pretože BZRK sa nepodobá na nič, čo ste doposiaľ čítali. Grant všetko premyslel do hĺbky, možno sa vám bude zdať, že charaktery postáv na margo svetu trochu pokulhávajú, ale mne to osobne nevadilo.

Príbeh je preplnený akciou, ktorá neutícha. Nenájdete tu hluché mieste a autor vám nedá vydýchnuť ani na chvíľku. V jednom okamihu som musela knihu odložiť, pretože som si musela od nej na chvíľu oddýchnuť. Nebolo to pretože sa mi nepáčila, ale pretože obsahuje obrovské množstvo informácií, ktoré je potrebné spracovať, aby ste knihu skutočne pochopili.

Síce Grantove postavy nevynikajú hlbokými charaktermi sú obľúbeniahodné. Vincenta som si obľúbila už v prvej knihe a v pokračovaní som mu držala palce, aby sa vystrábil zo straty biota. Upadol do letargie. Ak stratíte biota, akoby ste stratili kus seba. Zošaliete a presne toto sa stalo Vincentovi. Ostatní sa mu snažili pomôcť, pretože sa už nemohli prizerať ako trpí. Miestami sa mi zdala kniha až príliš detailná, čo síce nebolo na škodu, ale mrazilo pri tom.

Grant naznačil aj romantickú zápletku, ktorá však pri všetkom dianí v knihe upadla takmer do zabudnutia. Bolo by to skvelé oživenie, tak som zvedavá, ako sa s touto myšlienkou popasuje v pokračovaní.

14593638Plathová a Keats, to je teda dvojka. V podstate som sa tešila na to, ako autor rozvinie ich vzťah, ale toho som sa nedočkala. Aj tie malé náznaky pochoval a ja som len krútila hlavou, prečo im nedožičí aspoň trochu spoločne stráveného času. Po tom všetkom čím prešli, by potrebovali pauzu. Ale to je nemožné, pretože dvojičky Armstrongové nenechajú ľudí z BZRK-u na pokoji.

Po nepredvídateľnom čine prezidentky sa dvojičky stiahnu na Loď bábík (Loď panenek), kde ich majú zázračne všetci radi a všetci sú ich kamaráti. Snažila som sa aspoň trochu sa stotožniť s dvojičkami, pretože nemali ľahké detstvo, ale to nemení nič na tom, že sa z nich stali kruté beštie, ktoré chcú ovládnuť celý svet. Loď bábík mi prišla ako jedna obrovská loď duchov, ktorí nemajú vlastné rozumy a vôľu. Bolo to desivé. Obyvatelia lode, akoby sa nevedeli samostatne rozhodnúť a žili podľa akéhosi pravidla “dlhodobo udržateľného šťastia”.

Ships_Sailing_Ship_008193_Príbeh mi často naháňal strach a dúfala som, že sa tento trend nebude pokračovať počas celej knihy. Ja som neskutočný bojko a pri niektorých scénach sa mi ježili chĺpky na šiji. BZRK Reloaded je skutočne kvalitne napísaná kniha, ktorá skončila pekným cliffhangerom, pri ktorom som si mala chuť šklbať vlasy. Preto sa už nesmierne teším na pokračovanie, ktoré dúfam, že vyjde aj vo vydavateľstve COOBOO.

Ak máte radi napätie, akciu a radi čítate knihu s otvorenými ústami, tak kniha BZRK Reloaded je práve pre vás.

Moje hodnotenie:

owls4

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.