Knižné zhrnutie 2013 alebo to naj z tohto roku


zhrnutie / utorok, 31 decembra, 2013

kz2013Už je tu posledný deň v roku 2013 a tak mi nezostáva nič iné len skonštatovať, že za tento rok som prečítala skvelé knihy, aj priemerné a natrafila som aj na horšie knihy.  Bez ďalších okolkov pristúpim k záverečnému zhrnutiu za tento rok.

WOW kniha roku – Na vine sú hviezdy (John Green)

na vine jsou hvezdy finalPri tejto kategórii som si dlho lámala hlavu, pretože som za tento rok prečítala nejednu skvelú knihu. Nakoniec som si zvolila knihu Na vine sú hviezdy od autora Johna Greena. Na knihu sú zmiešané reakcie. Niektorí ju pochovávajú pod čiernu zem, iní ju vynášajú do nebies. Ja patrím k tej druhej skupine, kde príbeh bol taký reálny až ma miestami mrazilo. Hazel bola pre mňa hrdinka, ktorá hoci mala neľahký osud, vedela ako sa s tým vysporiadať. V mori beznádeje si našla cestu k láske a jej život sa od základov zmenil. Knihy vo mne zanechala obrovský dojem, ešte týždne po jej prečítaní som myslela na Hazel aj Augustusa.

Najlepšia séria roka – The Grigori legacy (Linda Poitevin)

1486636_10202894838795215_1919744603_nU nás neznáma séria, ale ja som si ju zamilovala. Nebyť Mimi, tak by som o nej nemala ani poňatia, ale už po prečítaní prvej knihy som si sériu zamilovala a patrí medzi tie najlepšie anjelské série, aké som kedy čítala. A to nielen pretože to nie je young adult séria, ale aj kvôli skvelému autorkinmu štýlu, hlavnej hrdinke, ktorá si nenechá skákať po hlave, nejednej mužskej postave, ktorá stojí za povšimnutie aj záporákovi, ktorého budete aj milovať aj neznášať.

Vydavateľstvo roka – Koruna

korunaVydavateľstvo Koruna patrí medzi mladé vydavateľstvá, ale mňa si získalo knihami, ktoré vydalo.  Vydavateľstvo sa zameriava na knihu od slovenských autoriek. čo mu kvitujem a mňa to nesmierne teší. Tento rok vydali knihy, ktoré som si zamilovala, ako napr. Nevera na dva ťahy, Čerešňa na šľahačku, Arnarove deti a podobne.

Najnapínavejšia kniha roka – BZRK (Michael Grant)

522514Zároveň patrí do série BZRK, ktorá patrí medzi moje objavy tohto roku. Knihu som čítala s otvorenými ústami a zároveň som si hovorila, ako autor mohol vytvoriť taký svet a príbeh, ktorý sa mi neskutočne dostal pod kožu. BZRK nie je kniha ako každá iná. Je napísaná originálne a človek ju zhltne na jeden šup. 

Najemotívnejšia kniha roka – Irises (Francisco X. Stork)

irisesTak tu nie je o čom. Príbeh dvoch sestier, ktorým zomrel otec, matka je v bdelej kóme a ony sa musia vysporiadať so životom a trampotami, ktoré sa im priplietli do cesty. Kniha bola emocionálny kolotoč a ja som sa obávala, že nebudem mať pri sebe dostatočné množstvo vreckoviek.  Francisco X. Stork je autor, ktorý vás svojim príbehom dokáže vtiahnuť do deja a nepustí vás  pokým neprečítate poslednú stranu. Irises bola jedna geniálna knihu, ku ktorej sa určite raz vrátim.

Prekvapenie roka – Nevera na dva ťahy (Beata Štrauchová)

1525750_10202894835035121_310814858_nNie je tajomstvom, že fandím slovenským autorom a autorkám. Od Beaty Štrauchovej som zatiaľ nič nečítala, to sa však zmenilo, keď som do rúk vzala jej najnovšiu knihu Nevera na dva ťahy. Kniha ma veľmi príjemne a milo prekvapila.  Nevera na dva ťahy bola z tých príbehov, kedy po dočítaní som nadávala, prečo nemá o niekoľko strán viac. Ak sa zamyslím, tak s pokojným svedomím prehlásim, že kniha je to najlepšie, čo som v tomto žánri čítala, pretože autorkin štýl je skvelý a už teraz sa teším na nové dielka pani Štrauchovej.

Najvtipnejšia kniha roka – Tweetni mi! (Sarra Maningová)

tweetni-mi_bTu nebolo veľmi o čom premýšľať. Pri knihe som sa smiala takmer stále a bola to skvelá oddychovka, určite neváhajte a prečítajte si ju.

Skrytý potenciál – Za múrom (Vanessa Jóriová)

za múromAj keď som dala knihe tri hviezdičky, autorka má obrovský potenciál a keďže napísala knihu v nízkom veku, je jasné, že o nej budeme ešte počuť, pretože jej štýl je naozaj pútavý a chytľavý. 

Sklamanie roka – Hry o lásku (Nata Sabová)

hry o láskuAj keď knihy Naty Sabovej mám rada, táto ma neskutočne sklamala a niekedy som mala pocit, akoby to ani nepísala moja obľúbená autorka. Kniha bola nezáživná, nudila ma a priala som si, aby som ju čím skôr dočítala, pretože to bolo jedno obrovské utrpenie. Klišé scény boli takmer na každej strane a ja som neverila, čo to čítam. Knihu už nechcem nikdy vidieť, pretože jej čítaním som stratila drahocenný čas, ktorý som mohla využiť inak. 

Prepadák roka – Divočina (Cheryl Strayedová)

560468Niekomu sa kniha páčila, ale ja by ju radšej nebola prečítala. Aj keď autobiografia autorky mohla byť skvelým príbehom, mňa neupútal ba aj unudil.

Séria, ktorá ma záverečným dielom sklamala – Nadpozemská (Cynthia Handová)

nadpozemskáPríbehy o anjeloch mám rada, ale pre mňa sa séria Nadpozemská stala akousi rozprávočkou medzi svojimi kolegyňami. Od knihy ku knihe mala klesajúcu tendenciu a ja som pri záverečnom diely iba krútila hlavou, čo ma na tejto sérii upútalo, pretože ma záverečný diel sklamal.

Najhoršia séria roka – Pekelné stroje (Cassandra Clare)

PSO tejto sérii aj sériách Cassandry Clare som počula iba samé chvály a preto som sa rozhodla prečítať si aspoň jednu z nich. Moja voľba padla na Pekelné stroje. Och, nemala som to robiť. Nemohla som sa začítať a problém mi robili aj isté postavy a to konkrétne Will, ktorý mi pil krv celú knihu a ak by ho autorka z príbehu vyškrtla, ani by som sa nenahnevala. Prečo sem dávam celú sériu? Pretože mi absolútne stačilo prečítať prvú knihu, aby som vedela, že táto séria nie je pre mňa a ďalšie časti čítať nebudem.

 Okrem spomenutých kníh v tomto zhrnutí  som prečítala nejednu skvelú knihu, napr. Čerešňa na šľahačku, Ako z cukru, Len počúvaj!, Prekliata láska, V pasci alebo Chamtivosť. Pevne verím, že rok 2014 bude na knihy tiež úrodný.

A čo vy? Aké sú vaše naj knihy? Alebo ktoré už nikdy nechcete vidieť?

8 Replies to “Knižné zhrnutie 2013 alebo to naj z tohto roku”

 1. Počkať! Musím prestať plakať!
  Najhoršia séria Pekelné stroje? Ja .. ja.. ja nemám slov!
  Je mi veľmi veľmi veľmi ľúto že sa ti táto séria nepáčila a o to viac že sa ti nepáčil Will a že ti nesadol. No pri prvej knihe musím s tebou súhlasiť. Pri prvej som na Willa mala neskutočné nervy a ako vravíš ty, vôbec by mi nevadilo keby ho vyškrtla. No proste niečom na tom všetkom bolo. A možno som autorke dávala šancu po prečítaní Nástrojov smrteľníkov. Pretože tie knihy ma ohúrili. A nesklamala ma ani séria Pekelné stroje kde som sa v druhej knihe dozvedela o čo ide .. a vtedy som naozaj vyvaľovala oči. No naozaj škoda.
  Že ťa záverom sklamala séria Nadpozemská tak sa nečudujem. Ale podľa toho čo píšeš by som to tiež hodila do – Najhoršia séria roka. Mňa koniec sklamal ale len kvôli tomu že som tak fandila Christianovi ako Tuckerovi. Len v tomto má kniha sklamala. Ako sa potom vlastne vyparil -_- Absolútne neprijateľné!
  A čo viac môžem povedať ako len to že s Hviezdami máš pravdu. Najlepšia kniha .. a vždy keď si spomeniem na obsah .. tak ma zamrazí 🙂

  1. poviem ti prečo som tam nedala nadpozemskú, pretože tú sériu som mala rozčítanú a prvé knihy sa mi páčili, preto ma záver sklamal, ale mechanický anjel ako prvá časť série, bola pre mňa priemerná kniha, zdalo sa mi, akoby autorka nevyužila potenciál, ktorý kniha mala.

 2. Idem to asi komentovať zaradom, lebo zase mám v hlave miš-maš 🙂

  Na vine sú hviezdy síce u mňa nebude najlepšou prečítanou knihou v tomto roku, no má k tomu blízko. Keď sa na to pozerám takto spätne, tak mi niekedy zasvieti v hlave také malé svetielko, že táto kniha je tak trochu citovým vydieraním, ale potom to vždy hodím za hlavu,. Páčilo sa mi to a to je najdôležitejšie.

  Koruna – ja som sa predtým, vyhýbala slovenským súčasným autorkám, ale Koruna a jej knihy mi výrazne pomohli v tom, aby som niektorým dala šancu.

  Nevera na dva ťahy – môj názor na túto knihu poznáš, takže vieš, že s tebou súhlasím 🙂

  Hry o lásku – tak toto bolo veľmi naivné, písané pre malé dievčatká. Nebolo to vyslovene hrozné, ale druhýkrát by som to čítať nechcela.

  Divočina – veru, mohla to byť skvelá kniha, ak by autorka bola normálna žena, s ktorou by som mohla súcitiť. Ale Cheryl si zaslúžila akurát tak prefackať.

  Nadpozemská – po prečítaní prvého a druhého dielu som túto sériu považovala za najlepšiu YA sériu o anjeloch, no posledný diel bol aj pre mňa veľkým sklamaním. Nudilo ma to, zápletky – aj tie anjelské, aj tie súkromné – sa mi zdali byť silené a celkovo ma to nebavilo.

  Pekelné stroje – túto sériu som nečítala, ale mám prečítané prvé 3 časti zo série Nástroje smrteľníkov. Po prečítaní prvého dielu som akosi nechápala, čo všetci vidia na Cassandre Clare a jej knihách, podľa mňa to bolo priemerné. Druhý a tretí diel boli už podstatne lepšie, no stále to nebolo to, čo som čakala od série, ktorá je všade ospevovaná. Ďalšie tri knihy z Nástrojov smrteľníkov si prečítam (aby som dokončila túto sériu), no iné knihy od tejto autorky – a teda ani Pekelné stroje- čítať neplánujem.

  1. s hviezdami súhlasím, autor to často hral na city 🙂

   som rada, že si dala šancu slovenským autorkám, ja nehovorím že sú všetky dobré, ale človek by mal podporovať aj domáce knihy, ak by som povedala svoj skutočný názor, tak by ma isto niektorí ľudia ukameňovali 😀

   tak poviem ti oproti ostatným autorkiným knihám sa mi hry zdali akoby to ani ona nepísala no 🙂

   s divočinou súhlasím 🙂

   súhlasím s tebou, nadpozemská ma veľmi sklamala svojim koncom

   mna niekedy od čítania kníh odradia práve tie nadšené recenzie, lebo stalo sa mi viackrát, že mne sa tie knihy nepáčili a tiež som nechápala prečo ludia tie knihy ospevujú a toto isté je aj s nástrojmi smrteľníkov.

 3. Na vine sú hviezdy – Totálne si to odmietam prečítať, tá rakovinová téma ma proste desí, ja som to už videla v živote a žiadna láska mi tam nepasuje. Možno raz sa budem extra nudiť a skúsim to, ale skôr si pozriem ten film, takéto knihy, nech sú hocako skvelé, mi strach nedovolí prečítať.
  Bzrk – Toto by som si zase rada prečítala, vraj je to také prešpekulované a prekombinované, že tomu možno ani nebudem rozumieť 8D To ma láka.
  Tweetni mi – Úžasná knižka, tiež som sa nasmiala a rada si prečítam od autorky ďalšie diela 8)
  Nadpozemská – Mne sa veľmi páčil 1. diel a zvyšok, keď sa tam dostavil Tucker 8D Anjeli nie sú moji obľúbenci, ale toto sa mi čítalo celkom dobre.
  Pekelné stroje – Mne sa veľmi páčila táto séria, dokonca viac ako jej predchodkyňa. Autorka ma vtiahla príbehom a aj keď niektoré veci boli divné a ja by som ich vyškrtla, celá séria ma dostala. V 2. dieli sa vysvetľuje, prečo je Will taký, aký je. Ja som tiež nebola jeho extra favoritom po 1tke, ale 2ka ma presvedčila 8)

  Prajem šťastný Nový rok 8)

  1. nie každý má rád takéto knihy 🙂 ono ja ich mám rada pretože, ak čítam veľa fantasy tak ma privedú späť do reality 🙂
   teraz som dočítala pokračovanie BZRK-u a bolo skvelé 🙂 tak ak budeš mať možnosť isto si knihy prečítaj, lebo stoja za to, myslím si že veľa ľudí odradí práve tá prekombinovanosť, ale to je práve na tejto knihe to výnimočné 🙂
   tak k nadpozemskej iba toľko, je more lepších anjelských sérií, ktoré si udržujú kvalitu prvého dielu, preto ma týmto nadpozemská sklamala.
   škoda, že si pokračovanie neprečítam, prvá kniha mi stačila, aby som vedela, že si od cassandry nič iné neprečítam. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.