Dolores Redondová – Neviditeľný strážca


5 hviezdičiek, Dolores Redondová, IKAR, krimi thriller, Neviditeľný strážca, RC, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 17 októbra, 2013

large-neviditelny_strazcaDve vraždy. Dve mladé dievčatá. Dva súvisiace prípady. Jeden páchateľ. Inštektorka Salazarová sa musí všetkému dostať na kĺb skôr, ako vrah zasiahne znova. Podarí sa jej to? A aký je dôvod jej nočných môr po návrate do rodného Elizonda?

Neviditeľný strážca sa vymyká takmer všetkému, čo zvyknem čítať, ale aj napriek tomu som sa do knihy už po niekoľkých stranách začítala a dychtivo som pretáčala stránky, aby som sa dozvedela viac. Po pravde, ja a detektívky sa veľmi nekamarátime, a preto som mala aj menšie obavy, či sa mi kniha bude páčiť. Avšak tento strach zo mňa opadol už po niekoľkých kapitolách, kde som si povedala, že táto detektívka nie je ako žiadna, ktorú som predtým čítala. Je výnimočná. Číta sa jedna báseň, dej je plynulý, nenudí a dozvedáte sa stále nové a nové skutočnosti, nad ktorými vás autorka núti zamyslieť sa.

“Zabúdanie je mimovoľné. Čím viac chceš na niečo zabudnúť, tým viac ťa to prenasleduje.”

Zväčša ma detektívky nebavia pretože sa okrem vyšetrovania v knihách nič nedeje a to ma doslova uspáva, teda ak to nie je kvalitne napísané. Avšak v tomto príbehu ma autorka držala v napätí až do samotného záveru a keď som už mala typ, kto by mohol byť vrahom, ona moje myšlienky obrátila o sto osemdesiat stupňov a záverom knihy mi doslova vyrazila dych, kde som len hľadela na stránku ako vyoraná myš či skutočne je tá postava vrahom.

IMG_9083 brHlavná hrdinka inšpektorka Amaia Salazarová je poverená vyšetrovaním prípadu dvoch vrážd, ktoré sa stali v jej rodnom Elizonde. Síce s nevôľou, ale predsa, odchádza na miesto, kde prežila krutú minulosť, ktorú chcela pochovať veľmi hlboko. S vervou sa púšťa do vyšetrovania, ale prípad sa stále viac a viac zamotáva a v istom okamihu stojí Amaia na mŕtvom bode a rozanalizováva každú možnosť.

Snáď najviac sa mi páčili pasáže z minulosti, ktoré opisovali Amaino kruté detstvo. Aj preto považujem Neviditeľného strážcu za skvelú knihu, pretože autorka dokázala do detektívneho príbehu vložiť aj príbeh hlavnej hrdinky a jej pokus vysporiadať sa s minulosťou, ktorá ju mátala po príchode do Elizonda. Popravde som ju za to všetko, ako to zvládala obdivovala. Našla v sebe silu pochovať minulosť a roky sa k nej nevracať.

“Karty sú brána a túto bránu nesmieš otvoriť bez príčiny, ale ani ju nechať otvorenú potom. Brána, Amaia. Brány neublížia, ubližuje to, čo môže prejsť cez ne.”

timthumbOkrem Amaii bolo niekoľko postáv, ktoré mi utkveli v pamäti. Či to bola Amaina sestra, Rosaura alebo jej starostlivý manžel James, oboch som mala rada, takmer od začiatku. Síce sa James v knihe objavoval pomenej aj tých niekoľkokrát mi stačilo na to, aby som si o ňom spravila mienku. Za zmienku stojí aj teta Engrasi, ktorá bola pre mňa obrovským tajomstvom. Avšak postavu, ktorú by som asi z knihy vyškrtla a nikdy ju nestretla bola Flora, Amaina sestra, ktorá bola až do špiku kostí podlá, nikomu nič nepriala, pri každom hľadala niečo, čo by mu mohla vyhodiť na oči. Doslova som ju neznášala, a to sa mi pri postavách veľmi často nestáva. Všade vyzdvihovala iba seba, ostatní boli nuly, dokonca nemala nikdy pekného slova na Amaiu alebo Ros. Aj Amaini kolegovia stáli za to, či to bol inšpektor Iriarte alebo Jonan. Obaja mi boli sympatický.

Počas celého čítania som bola napätá ako struna a čítala som pozorne, aby mi neunikol žiaden detail. Počas príbehu som mala typy na vraha, ale autorka to tak šikovne zamotala, že keď odhalila toho skutočného páchateľa, chvíľu som sa nevedela preniesť cez to, že to je skutočne tá postava. Ale viete, ako sa to hovorí. Pod lampou býva najväčšia tma.

El-guardián-invisibleDolores Redondovej sa podarilo zaujať mať už v úvodných stránkach a vsunúť do detektívneho príbehu aj príbeh zo života, ktorý sa točil okolo hlavnej hrdinky Amaii. Neviditeľný strážca je bravúrne dielo plné napätia a zvratov, kedy do poslednej chvíli nebudete vedieť ako sa príbeh skončí a budete netrpezlivo a s očakávaním prevracať stránky, aby ste sa dozvedeli ako sa osudy hrdinov skončia a či sa Amaii podarí odhaliť zločinca, ktorý má všetko na svedomí.

Suma sumárum, kniha od španielskej autorky Dolores Redondovej je najlepšou a najlepšie napísanou detektívkou, akú som kedy čítala a určite aj dlho bude, keďže ma zatiaľ žiadna detektívka tak neohromila ako práve táto. Knihu odporúčam hlavne milovníkom detektívok, ale nielen tým, ale aj čitateľom, ktorí majú radi napínavú knihu so štipkou miestnej mytológie a kopou zvratov, ktoré nebudete vedieť predvídať, ani keby ste boli jasnovidci.

Moje hodnotenie:

owls

Za poskytnutie reading copy výtlačku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu IKAR. Kniha vychádza už tento pondelok, čo je 21. októbra. Určite si nenechajte ujsť tento skvelý čitateľský zážitok.

3 Replies to “Dolores Redondová – Neviditeľný strážca”

  1. Ja detektívky zvyknem čítať, takže až tak ma Neviditeľný strážca nezasiahol a vraha som tiež odhalila, takže som nebola prekvapená, ale ak ty tento žáner nezvykneš bežne čítať, tak chápem tvoje nadšenie 🙂 Každopádne, je to veľmi dobrá kniha práve kvôli tomu, že je v nej zakomponovaný aj osobný živor vyšetrovateľky. Ale to by tak malo byť v každej lepšej detektívke. Ja mám napr. rada sériu In Death (Smrtící) od J.D.Robb (Nora Roberts), to sa mi asi nikdy nezunuje 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.