Michael Northrop – V pasci


5 hviezdičiek, Albatros Media, COOBOO, Michael Northrop, Recenzie, stand-alone, V pasci / streda, 16 októbra, 2013

565794

Zima. Neustále sneženie. Sedem študentov uväznených v budove školy. Vie o nich niekto? Dočkajú sa pomoci? Toto sa dozviete v príbehu z pera amerického autora Michaela Northropa s názvom V pasci.

V pasci je útla knižočka, ktorá vás udrží v strehu počas celého svojho príbehu. Už od prvej kapitoly ma mrazilo a to sa ešte poriadne, ani nič nezačalo diať. Kniha je o skupine siedmych študentov, ktorí uviazli v škole počas snežnej búrky. Mysleli si, že búrka čoskoro prejde a niekto po nich príde, avšak mýlili sa. Zostali v pasci, uväznení.

“Je to láska, keď sa cítite, akoby ste sa točili pod vodou? Keď zabúdate, že je vám zima, až kým nezdvihne zrak a vy ho sklopíte, lebo ste v rozpakoch a vtom si znova uvedomíte okolitý svet? Alebo je láska to, keď nemôžete dostať z hlavy ten obraz, ktorý ste mali pred očami tesne predtým, než zdvihla pohľad?”

O autori som doposiaľ nepočula a tak som bola zvedavá, ako sa mi jeho kniha bude páčiť. Páčila sa, veľmi. Je napísaná sviežim štýlom, Northrop sa snažil miestami celú situáciu nadľahčiť, čo sa mu aj podarilo. Kniha sa čítala rýchlo a plynulo aj vďaka rôznorodosti postáv.

author_michael-northrop_photoRozprávačom príbehu je Scotty, basketbalista, normálny chalan, ktorý podrží svojich kamarátov a nehrá sa na hrdinu. Po všetkých tých knihách, čo som prečítala, bolo príjemný osviežením čítať príbeh z pohľadu mužskej postavy. Najskôr som si ho ani za ten svet nevedela obľúbiť, ale ako príbeh napredoval, dostávala sa mi aj Scottyho postava pod kožu. Nesnažil sa vidieť veci prikrášlené. Vedel, že situácia je zlá, veľmi zlá a aj napriek tomu neprestával dúfať, že po nich niekto príde a tá nočná mora sa skončí. Pretože inak to ani neviem nazvať, iba nočnou morou, s ktorou sa tínedžeri museli popasovať, ako najlepšie vedeli.

“Bolo mi však jasné, že anjeli neodhrabávajú sneh. Namiesto toho som sa teda modlil, aby dával pozor na moju mamu, hoci ak mám byť úprimný, tak trochu som dúfal, že naňho zapôsobí moja nezištnosť.”

After_a_heavy_snow_storm_-_geograph.org.uk_-_90391Kniha je v mnohom reálna a dáva nám obraz toho, čo by sa mohlo za niekoľko rokov stať, ak neprestane globálne otepľovanie. Haldy a haldy snehu, pred ktorým niet úniku. Postupne zasypáva budovu školy. Príbeh som si pred očami premietala ako katastrofický film a veru poviem vám, že príbeh by bol naozaj geniálnou predlohou na sfilmovanie.

V knihe sa nám stretla zaujímavá skupinka ľudí. Máme tu rebela, dievčatá, outsidera a iné typy postáv, ktoré dodávali knihe ten správny šmrnc. Či už to bol Pete alebo Jason, ktorý si chcel zostrojiť vlastnú motorku, alebo Eljah, čudák, od ktorého som nevedela čo čakať a vždy som ho z niečoho podozrievala. Prišiel mi, akoby mal vždy niečo za lubom, niečo nekalého, čo by mohlo skupine uškodiť.

“Ako som tak ležal, pričom zrak mi ledva slúžil, z ničoho nič sa zjavilo svetlo – dosť jasné na to, aby som ho zbadal. Vedel som, čo to bolo: anjel, ktorý si po mňa nakoniec prišiel.”

Dlho som otáľala ako knihu ohodnotím, ale záver ma úplne odrovnal. Čítala som cez slzy a dúfala, že nič horšie sa už neudeje. Možno by sa mohlo zdať, že príbeh bude nudný, keďže sa odohráva na jednom mieste, v úzkom kruhu ľudí, ale opak je pravdou. Kniha ku koncu naberá na grádoch a ja som dychtivo pretáčala stránky.

41oD-BTA4MLA záver? Ten mi vyrazil dych a dúfala som, že to skutočne nebola posledná strana knihy. Autor nechal príbeh otvorený, čiže je na vás, aby ste si domysleli osud postáv. Či sa to pre nich skončí dobre alebo zle, záleží len a len od vašej fantázie.

V pasci je vskutku skvelá kniha, ktorá vás chytí a nepustí dokiaľ ju neprečítate. Ak máte chuť na mrazivý thriller, z ktorého vám budú behať po chrbte zimomriavky, tak V pasci je pre vás ako stvorený. Nie je písaná náročným štýlom a podľa mňa je určená pre široké spektrum čitateľov, hlavne kvôli svojej téme, ktorá je mrazivo reálna.

Určite to nie je posledná kniha, ktorú by som si chcela prečítať.

Moje hodnotenie:

owls

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.