Lena Riečanská – Nebo, peklo, raj


5 hviezdičiek, Lena Riečanská, Recenzie, slovenskí autori / štvrtok, 3 októbra, 2013

imagesČo sa stane, ak sa spoja zdanlivo nezlučiteľné osudy?

Nebo, peklo, raj je druhá kniha, ktorú som od autorky Leny Riečanskej prečítala. Už pri čítaní knihy Čerešňa na šľahačku som si zamilovala autorkin štýl a tak som sa veľmi potešila, keď sa mi do rúk dostala táto kniha.

Kniha je rozdelená na tri príbehy. Prvý je príbeh Marcela, najmladšieho syna a maznáčika rodiny. Druhý príbeh je o Agáte, odchovankyni z detského domova, ktorá po dovŕšení osemnásteho roku života sa vrhá do kolobehu života. V treťom príbehu sa osudy Marcela a Agáty skĺbia.

Marcel bol už od malička mamin miláčik. Osobne si myslím, že jeho rodičia výchovu nezvládli a nechali ho robiť, čo si chcel, nezáležiac na tom, aké to bude mať následky. Doslova sa im vymykal spod kontroly a oni naivne verili, že ich synáčik je vo všetkom nevinne. Čím bol starší tým viac vylomenín robil. Zmenu neprinieslo ani štúdium a pobyt na internáte. Tajne som chcela, aby Marcel dostal rozum a prestal sa správať akoby mu všetko patrilo. Ale ako sa hovorí, každá ruža má svoj tŕň a aj Marcela postretla v živote prekážka, ktorú nevedel prekonať. Manželka od neho odišla a Marcel klesol na dno. Avšak tu sa príbeh ani z ďaleka nekončí.

Sad-little-girl-2Agáta strávila celé detstvo a dospievanie v detskom domove. Keď dovŕši osemnásty rok života je vrhnutá do neustáleho kolobehu intríg a neprajníkov. Od malička sa musela vysporiadať s nevrlým správaním detí z domova, ktoré jej pri každej príležitosti opakovali aká je škaredá a preto sa cítila aj menejcenná. Ani po odchode z domova sa s ňou život nemazná a všetko musí získať tvrdou prácou. Ale ani tu to nemá Agáta ľahké a musí sa vysporiadať s intrigami kolegýň, ktoré jej to vôbec neuľahčujú, ba naopak, robia všetko preto, aby dopomohli k jej odchodu.

Nebo, peklo, raj je príbeh o dvoch ľuďoch so zdanlivo nezlučiteľnými osudmi. Ale čo život nechcel, Marcel a Agáta sa stretnú. Tento príbeh tvorí záverečnú časť knihy. Ani sama neviem, ktorý príbeh sa mi páčil najviac, či to bol Marcelov, nad ktorým som často krútila hlavou alebo Agátin, ktorej som držala palce, aby sa jej v živote aspoň niečo vydarilo alebo posledný príbeh, kde som nevedela pochopiť, ako sa Agáta mohla do Marcela zaľúbiť.

Naughty Little Boy

Kniha je výborným prerozprávaním dvoch životných príbehov tak odlišných ľudí. Príbeh sa čítal plynulo a rýchlo, až mi bolo ľúto, že nemá o pár desiatok strán viac. Neboli tu zdĺhavé opisy, ktorý by brzdili plynulosť príbehu, ani nudné pasáže, ktoré by ste túžili preskočiť a dostať sa na miesto, ktoré by vás bavilo.

Kniha Leny Riečanskej ma chytila za srdce a premýšľala som o nej ešte dlho po jej prečítaní, pretože ma tak veľmi zasiahla. Autorka svojim postavám stavala do života prekážky, z ktorých niektoré poľahky prekonali a s niektorými bojovali. Aj keď ma mrzelo, hlavne kvôli Agáte, ako to s Marcelom nakoniec dopadlo, zaslúžil si to. Aj keď spolu žili stále sa museli báť o svoje životy a tak staval Agátu do neľahkej pozície. Vo všetkom mu verila a ja som sa jej ani nečudovala. Dokonca som v istých okamihoch nespoznávala ani Marcela, ale ako sa hovorí človeka len tak ľahko nezmeníte u neho to platilo dvojnásobne. Nedokázal sa poučiť zo svojich chýb. Doplatil na to nielen on, ale aj Agáta.

105Nebo, peklo, raj je druhou knihou, ktorú som od autorky prečítal a určite nebola poslednou. Štýl Leny Riečanskej mi ulahodil a jej príbehy mi prirástli k srdcu. Píše knihy zo života, ktoré si viete dokonale predstaviť a niekedy sa v jej príbehoch nájdete. Knihu by som odporúčala úplne všetkým, ktorí majú radi reálne príbehy a nevadí im, ak si pri knihe aj trochu po plačú, pretože ja som počas čítanie vyronila nejednu slzu, či už to bolo pri Agátinom neľahkom osude alebo to bol záver knihy. Ak by som to mala však zhrnúť, kniha skončila relatívne dobre. Či sa vám tento záver bude páčiť musíte posúdiť sami, avšak pri všetkom čo sa stalo a čím sa musela Agáta počas knihy popasovať mi to prišlo, ako to najlepšie, čo sa jej mohlo stať.

Nebo, peklo, raj je nielen skvelá oddychovka, ale aj kniha, ktorá vám bude behať po mysli ešte veľmi dlho po prečítaní.

Moje hodnotenie:

owls

3 Replies to “Lena Riečanská – Nebo, peklo, raj”

  1. Odkedy sa nebránim súčasnej slovenskej tvorbe, robím si také priebežné zoznamy kníh, ktoré by som si mohla prečítať a mohli by sa mi páčiť. Nebo, peklo, raj si tam zapisujem, ďakujem za tip 🙂

    1. to ma teší :))) ak by si chcela čítať niečo fantasy tak odporúčam Som bosorka alebo Gwind: Nezabiješ? …. som rada, že ťa kniha oslovila na základe mojej recenzie si ju chceš prečítať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.