Cynthia Handová – Nespútaná /Nadpozemská #3/


3 hviezdičky, Albatros Media, Cynthia Handová, Nadpozemská, Recenzie / štvrtok, 26 septembra, 2013

Ak ste nečítali predchádzajúce dve časti série, recenzia môže obsahovať spoilery.

eac6e2e25ffa1d90e869b71845a80f0bPo smrti matky, Clara odchádza na Stanford spoločne s Christianom a Angelou zanechávajúc Tuckera na Ranči u lenivého psa. Čakajú ju nové vízie, nové súboje. Dokáže ich vyhrať?

Nespútaná je záverečným dielom trilógie Nadpozemská. Ako už mnohí viete, knihy o anjeloch mám veľmi rada a preto som aj siahla po tejto sérii. Avšak neviem sa zbaviť pocitu, že knihy mali klesajúcu tendenciu a preto ma Nespútaná až tak nebavila, ako jej predchodkyne. Ale všetko poporiadku.

Na knihu som sa veľmi tešila, miestami až príliš a možno aj to je dôvodom, prečo som z nej nebola až taká nadšená. Príbeh sa rozvíjal veľmi pozvoľna, a ja som nevedela, či knihu odložiť alebo sa prehrýzť tými nudnými pasážami. Zaťala som zuby a povedala si, že knihu musím dočítať. Prvých približne sto strán sa nič nedialo. Áno, Clara mala novú víziu, stretávala sa s Angelou a Christianom, ale v konečnom dôsledku sa nestalo nič prevratné.

Zlom nastal, keď sa na scéne objavil Clari otec, Michael a začal ju trénovať. Nepovedal jej dôvod prečo to robí, ale musela byť pripravená. Michaela som si obľúbila už v druhej časti série a tu sa mi len potvrdilo, že je mojou najobľúbenejšou postavou celej série, dokonca sa mu podarilo preskočiť aj Tuckera.

banner_publicaffairsA keď už som pri Tuckerovi, ten sa v knihe objavil žalostne málo. Aj keď ho stále mám rada v tejto časti sa niekedy správal ako pako. Síce som ho chápala, ale kypela vo mne žlč. Scény, v ktorých sa objavil by som spočítala na prstoch jednej ruky. Mala som pocit, akoby to už nebol ten Tucker z predchádzajúcich častí. Áno, stále miluje Claru, ale niečo bolo iné, sama to neviem pomenovať, ale už som z neho nebola taká nadšená ako v minulých častiach. A záver, ako to s ním skončilo mi prišiel čudný. Nebudem prezrádzať, ale krútil som hlavou, či to autorka myslí vážne.

V knihe ma prekvapili dve postavy, a to Christian a Samjeeza. Christiana som si ani za ten svet nemohla počas prvých dvoch častí obľúbiť a tu akoby sa obrátil o sto osemdesiat stupňov, konečne som mu prišla na chuť. Možno to bolo aj tým, že už nerozprával Clare, ako sú si súdení a musia byť spolu a podobné rozprávočky. V tejto knihe som ho mala rada a bolo mi ho miestami aj ľúto, keď mu Clara dávala nádeje, hoci v skutočnosti stále myslela na Tuckera. Bolo to voči Christianovi nefér. Nepáčilo sa mi, ako to autorka pre neho ukončila. Bolo to rýchle a o ničom. Sama som nechápala, ako som si ho mohla počas jedinej knihy obľúbiť, ale stalo sa. Druhou postavou, ktorá ma prekvapila bol Samjeeza. Na stránky som pozerala s otvorenými ústami, či je to tá istá bytosť z predchádzajúcich častí, akoby sa nad sebou zamyslel a rozhodol sa nebyť taký podlý, ako predtým. Na počudovanie som mu fandila a jeho rozhodnutia ma často prekvapili, ale v dobrom slova zmysle.

gates-of-hell-openAvšak kameňom úrazu v tejto knihy bola Clara, vedela som, že je egoistka a myslí iba na seba, ale často som nad jej počinmi krútila hlavou a pýtala sa samej seba kam podela rozum. Darmo jej niekto radil, aby to nerobila, ona to spravila po svojom a všetci museli niesť následky, kvôli jej stupidite. Myslím, že od úvodu série sa jej charakter výrazne nevyvinul a zostala presne ako na začiatku. Síce som jej držala palce, aby svoju bitku vyhrala, s jej správaním som sa nestotožňovala a niekoľkokrát som ju mala chuť prefackať, aby sa spamätala a konečne začala uvažovať normálne.

Pri knihe Nespútaná som mala pocit, akoby som bola na húsenkovej dráhe. Skvelé pasáže sa striedali s nudnými a ja som sa pri niektorých snažila nezaspať. Až takto ma občas kniha nudila. Ak v príbehu bola akcia a niečo sa dialo, vtedy som dychtivo pretáčala stránky, pretože som chcela vedieť, čo sa bude diať ďalej, avšak miestami som knihu čítala s unudeným výrazom na tvári. Hoci som až do poslednej minúty váhala s hodnotením, záver z knihy môj dojem úplne zabil. Toľko klišé nakopeného na niekoľkých stránkach ma naozaj odrovnalo. Pri tých nudných scénach som si myslela, že to už horšie ani byť nemôže, avšak mýlila som sa. Napriek všetkému autorke kvitujem, že ma dokázala aj rozosmiať napríklad aj vtedy, keď sa Clara premiestnila na iné miesto, ako to mala v úmysle.

Očakávala som, že mi autorka v niektorých okamihoch vyrazí dych, avšak nebolo to tak. Dej bol miestami dosť predvídateľný. Často som už dopredu vedela, čo sa skrýva za tajomstvami, ktoré sa autorka snažila postupne odhaľovať a keď to bolo v knihe, vôbec ma to neprekvapilo, iba som si povedala, veď toto som si myslela.

AndTheyLivedHappilyEverAfterAisleRunner1A aby som ešte nezabudla. V predchádzajúcich knihách som nedokázala k Angele zaujať postoj, avšak tu som si ju obľúbila a keď sa s ňou osud naozaj nepekne zahral, držala som jej palce, aby to všetko pre ňu dobre dopadlo. Celkovo mi prišla rozumnejšia ako Clara a možno aj to malo za dôsledok, že som si ju aj viac obľúbila.

Ostatné postavy sa mi tak nezaryli do pamäti, ako tie už spomínané. Clarin brat Jeffrey sa výraznejšie neprejavil a tak som si k nemu nemohla vybudovať väčšie sympatie, ako tomu bolo doteraz. Pre mňa najväčším prekvapením bola výmena na poste najväčšieho zloducha série, ktorým sa stal Asael, ďalšie čierne krídlo, ktoré strpčovalo Clare a ostatným životy.

Nespútaná je slušným ukončením anjelskej série Nadpozemská. Aj napriek všetkému, čo som knihe vytkla sa mi páčila, hoci menej ako jej predchodkyne. Ak ste fanúšikom tejto série neváhajte a knihu si prečítajte, určite neoľutujete.

Moje hodnotenie:

owls3

Za poskytnutie recenzného výtlačku sa chcem veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media.

One Reply to “Cynthia Handová – Nespútaná /Nadpozemská #3/”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.