Lee Carroll – Čierna labuť vzlieta (Čierna labuť vzlieta #1)


3 hviezdičky, Albatros Media, Čierna labuť vzlieta, Lee Carroll, Recenzie / utorok, 20 augusta, 2013

557348Tajomná strieborná skrinka, záhadný alchymista a Garet, ktorá je na ceste odhaliť rodinné tajomstvo. Po jej otvorení už nič nebude, ako predtým. Je na to pripravená?

Niekedy sa stáva, že siahnete po knihe a čakáte, čo sa z nej vykľuje alebo naopak, zaujme vás a ste si takmer istí, že sa vám bude páčiť a tak sa pustíte do čítania. Prečítate desiatky strán a vám sa na tvári usadí spokojný úsmev, pretože ste si vybrali správnu knihu. Avšak, čo ak to bol len začiatok a zvyšok príbehu pôjde z kopca? Presne tohto som sa dočkala ja. Ale všetko pekne po poriadku.

Čierna labuť vzlieta je úvodnou knihou do rovnomennej trilógie. Po prečítaní anotácie som si povedala, že by sa mi mohla pozdávať a tak som neváhala a začítala som sa. Prvé stránky som hltala závratnou rýchlosťou a z tváre mi neschádzal úsmev. Myslela som si, že knihe dám vysoké hodnotenie, ale v určitej časti nastal zlom a ja som len krútila hlavou, či čítam tú  istú knihu, ako na začiatku.

artworks-000020507050-jzui0w-originalPrvých cca sto strán som si čítanie užívala a tlieskala som autorom (Lee Carroll je pseudonymom pre manželov, ktorí stoja za zrodom tohto príbehu) za nápad a štýl písania. Príbeh sa čítal plynulo a neobsahoval hluché miesta, avšak akonáhle som prekonala túto hranicu, akoby uťalo a ja som si do rúk vzala iný príbeh od odlišných autorov. Dej sa vliekol, stratil svoju plynulosť. Na scénu prichádzali stále nové a nové postavy a ja som si hovorila, ak sa v knihy objaví ešte jeden druh naprirodzenej bytosti asi budem veľmi nepríjemná. Príbeh sa nimi len tak hemží a pri niektorých som iba krútila hlavou, ako sa tam vôbec mohli dostať. Kniha sa zmenila na akúsi grotesknú komédiu, kde som si už chcela robiť čiarky, koľko bytostí tam skutočne bolo. Aj tento fakt mi ubral na dojme z knihy, pretože ak v knihe je jeden alebo dva druhy nadprirodzených bytostí, to sa ešte dá stráviť, aj tri je v poriadku, ale ak na každej piatej strane sa tam objaví nová bytosť a vy neviete, ako s príbehom súvisí, tak to je podľa mňa už trochu príliš. V tomto smere mi príbeh pripomínal, až rozprávku, kde sa miešali víly, škriatkovia, gnómovia, morské panny a podobne. Vtedy som si hovorila, že autori až príliš popustili uzdu svojej fantázie.

Hovorí sa, že niekedy je menej viac a pri tejto knihe to platí dvojnásobne. V istých fázach sa mi zdala až prekombinovaná a ja som za myšlienkami autorov naozaj nestíhala. Hoci som zatiaľ písala viac negatívne ako pozitívne, musím povedať, že príbeh mal naozaj obrovský potenciál a na začiatku by som povedala, že ho aj autori využívali, avšak v istom okamihu sa to celé zvrtlo a ja som si mohla len búchať hlavu o stenu a túžiť po tom, aby sa to zlepšilo. Bohužiaľ, čakala som márne.

Ako som spomínala autori do svojej knihy nasúkali neuveriteľne veľa postáv, ktoré boli podľa mňa zbytočné. Hlavnú hrdinku, Garet, som si nemohla ani za ten svet obľúbiť a miestami som skutočne nechápala, čo ju viedlo k istým rozhodnutiam. Nebola mi vôbec sympatická, čo malo za následok, že som trpela vždy, keď prezentovala svoje názory. Jej myšlienkové pochody ma často privádzali do zúfalstva a v duchu som nadávala, prečo to, preboha, spravila.

Skutočne nechápem, prečo majú autori tendenciu vykreslovať upírov, ako sexy chlapov, po ktorých hrdinky začnú okamžite túžiť. Už mi to príde otravné a Lee Carroll nebola výnimkou. V príbehu sa zoznámime s Willom, upírom, ktorý pomotá Garet hlavu. Jeho správanie ma vytáčalo z toho dôvodu, že si ju privlastňoval, akoby mu od začiatku patrila a milá Garet mu na to skočila, skutočne skvelé.

oberon_by_thepurplesorcerer-d5cj9m3Hovoríte si, že som ešte nepísala o deji? Hmm, tak ten pozostával z hľadania striebornej skrinky, Garetinho výcviku (čím je, to vám neprezradím) a pokorenia obávaného Johna Deeho. Začiatok a koniec ma ešte, ako tak bavili, lenže akonáhle sa tam objavil Oberón a začal Garet učiť, všetko čaro príbehu sa stratilo. Tieto časti ma nudili a ja som si len v duchu hovorila, kedy sa moje utrpenie skončí. Od začiatku som netušila, čo si o Oberónovi myslieť a ako príbeh napredoval, tak som zostala ešte zmätenejšia, ako na začiatku. Keď som mala pocit, že sa už v ňom konečne vyznám, urobil niečo, čo toto moje poznanie pochovalo.

Kniha mala obrovský potenciál, avšak, autori ho nevyužili. Ak máte chuť na fantasy oddychovku, pri ktorej vám miestami bude zastávať rozum, tak Čierna labuť vzlieta je určená práve vám.

Jedno sa, avšak, autorom musí nechať, a to otvorené konce, ktoré vás navnadia na pokračovanie. Osobne, však, asi po pokračovaní nesiahnem, ale ak sa vám kniha páčila a ste zvedaví, ako bude pokračovať osud Will aj Garet, tak rozhodne neváhajte.

Moje hodnotenie:

owls3

Za poskytnutie recenzného výtlačku sa chcem poďakovať spoločnosti Albatros Media.

6 Replies to “Lee Carroll – Čierna labuť vzlieta (Čierna labuť vzlieta #1)”

  1. Super recenzia, asi po knihe v blízkej dobe nesiahnem, ale nikdy nehovor nikdy.:D Inak máš pravdu, tiež nechápem, prečo musia byť nutne upíri mega sexi a prečo sa hrdinkám vždy páčia tí majetnícki.:)

    1. ďakujem 🙂 táto kniha je ako oddychovka, keď skutočne nebudeš mať čo čítať. Veď práve, akože ja si upírov predstavujem inak, akože tiež pohľadní a tak, ale isto sa nebude každá baba hneď po nich otáčať a ochkať len čo sa jej dotkne.

  2. Ja som ešte stále zaseknutá na strane 50 🙂 Medzitým som prečítala 6 iných kníh a Čierna labuť vzlieta som si pribalila do batožiny an dovolenku, snáď ju tam prečítam 🙂

    1. ani sa ti nečudujem, pretože ja som s touto knihou mala nehorázne problémy, ale chcela som ju prečítať, lebo ma už čakali lepšie knihy

  3. To si sa poriadne rozpísala, super recenzia 🙂 Jediné, čo ma štve, je to, že obálka je taká nádherná a už som dávnejšie po knihe pokukovala a znova som sa nechala nalákať tou vizuálnou stránkou. Už by som to naozaj mala prestať robiť. Ďakujem za recenziu 🙂 Knihu si určite nekúpim 😀

    1. dakujem 🙂 potrebovala som sa vypísať, pretože táto kniha ma normálne vytáčala 😀 tak tebe sa páčia už iné knihy tak asi by si mala na ňu rovnaký názor ako ja 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.