Lena Riečanská – Čerešňa na šľahačku


5 hviezdičiek, Lena Riečanská, Recenzie, slovenskí autori / piatok, 2 augusta, 2013

ceresna_na_slahackuČo sa stane, ak váš život obrátia na ruby traja muži? Na jednej strane dlhoročný priateľ, ktorý je lojálny, avšak na strane druhej pohľadný a príťažlivý kolega. A niekto tretí. Ester to nebude mať ľahké.

Po knihe Čerešňa na šľahačku som pokukovala už veľmi dávno a preto som sa ju rozhodla prečítať čo najskôr. Okrem obálky, ktorá je naozaj vydarená a neviem od nej odtrhnúť oči, ma hneď zaujala anotácia a povedala som si, že tento príbeh bude niečo pre mňa. Nemýlila som sa. Od začiatku sa mi postava Ester zapáčila, robila rozhodnutia, ktoré boli správne a ja som jej v každom okamihu držala palce. Lenže osud je nevyspytateľný a tak milej Ester priniesol do cesty prekážku v podobe kolegu Romana. Ale všetko po  poriadku.

Od prvej stránky som sa od príbehu nevedela odtrhnúť a tak som ju vždy večer len ťažko odkladala na druhý deň. Na jednej strane som sa nevedela dočkať, kedy sa dozviem, ako sa príbeh skončí, avšak na strane druhej mi bolo neskutočne ľúto, keď som sa blížila ku koncu. Autorkin štýl je svieži a veľmi príjemný. Slová skladá do viet tak ľahko, že v knihe nenájdete jediné hluché miesto, ba naopak. Lena Riečanská zakomponovala do príbehu nejeden zvrat, z ktorého mi padla sánka a ešte dlho som sa čudovala, či sa to skutočne udialo.

1-613_Cite_de_Paris_hdAutorka svoje postavy vykreslila do hĺbky a aj preto ma zaujímal ich osud. S Ester sa život nemaznal. Už dlhé roky miluje Milana, ktorý by jej zniesol aj modré z neba. Avšak poznáte to, ak sa dostanete do istého stereotypu, po čase vás to omrzí. Ester si s Milanom plánuje spoločnú budúcnosť, avšak to ešte nevedela, čo ju postretne.

Milan bol pre mňa neutrálna postava, nevadila mi, ani som z nej nebola prehnane nadšená. Myslela som si, že je to ten oddaný priateľ, ktorý pre svoju drahú polovičku spraví čokoľvek, ale veľmi som sa mýlila. V istom okamihu sa prejavila jeho skutočná povaha a ja som sa nestíhala čudovať. Muselo to v ňom driemať už od začiatku a až táto udalosť prinútila jeho pravé ja vyplávať na povrch.

Neskôr sa do Esterinho života zapletie aj Roman, kolega z práce, s ktorým nechcela mať iný ako priateľský vzťah, ale čo osud nechcel, ich životy sa preplietli iným spôsobom, ako to ktorýkoľvek z nich očakával. Romana som mala zo začiatku rada, bol k Ester pozorný milý a myslela som si, že je pre ňu ten pravý, ale všetko sa zmenilo v jednom zlomovom momente, kde sa vyfarbil ako chrapúň a sviňa. To čo spravil Ester ma doslova vytočilo a ja som si hovorila, prečo je k tej žene osud taký nespravodlivý.

one_good_friend_is_more_by_love2bPríjemným osviežením príbehu bola Esterina kolegyňa a zároveň kamarátka, Soňa. Sprvoti som nevedela, čo si o nej mám myslieť. Niekedy mi prišla ako odtrhnutá z reťaze, ale musí sa jej uznať, že Ester neraz ako kamarátka pomohla. Postupne, ako príbeh napredoval, som si aj Soňu obľúbila a prvotné myšlienky o jej postave som zahnala do kúta. Prišla mi ako extravagantná divoká šelma, ktorá len čaká na svojho princa, ktorý ju skrotí a dočkala sa, čomu som bola osobne rada. Ku koncu knihy som bola rada, že sa príbeh pre ňu skončil presne tak, ako to autorka napísala.

Niektoré postavy by som z knihy najradšej vymazala a to len z toho dôvodu, ako sa k Ester správali. Napríklad jej matka, ak sa vôbec dala matkou nazvať, skôr by som povedala, že je to osoba, ktorá ju porodila a nemá k nej žiadne citové puto. Zo svojho nešťastia vinila svoju dcéru, ktorá za nič nemohla, avšak to jej matku nezaujímalo. Keď Ester prechádzala veľmi ťažkým obdobím a chcela sa o tom s matkou porozprávať, nepočúvala ju, pretože konečne bola šťastná a čo trápilo jej dcéru, bolo v tom momente nepodstatné. Vlastne vždy to bolo nepodstatné, čo ma naozaj rozčuľovalo. Ešteže Ester má svoju milú, rozumnú a vždy nápomocnú babinu, ktorá bola pri Ester, vždy keď to potrebovala. Bola som rada, že má aj Soňu, pretože spoločne s babinou Ester vždy podporovali.

crying-womanViete, ako sa to hovorí. Všetko dobré sa raz skončí. A tak aj v živote Ester nastalo niekoľko zvratov, ktorými si musela pretrpieť a nakoniec ju to posilnilo. Čo náhoda alebo osud nechcel, Ester spoznala Martina, ktorý do jej živote vniesol iskru nádeje, že všetko bude lepšie.

Celkovo je kniha Čerešňa na šľahačku príjemná oddychovka, od ktorej sa nebudete môcť odtrhnúť, pokým neprečítate poslednú vetu. Autorka nám ponúkla reálny príbeh, ktorý možno aj v tomto momente niekto na svete zažíva.  Určite v najbližšom čase siahnem aj po inej z autorkiných kníh.

Moje hodnotenie:

owls

6 Replies to “Lena Riečanská – Čerešňa na šľahačku”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.