Bram Stoker – Dracula


5 hviezdičiek, Bram Stoker, Dracula, Recenzie / pondelok, 19 marca, 2012
Napätie. Strach. Obavy. Temnota. Zatajený dych. Pútavý štýl, ktorý vám nedovolí odložiť knihu bokom. Vydajte sa odhaliť tajomstvo grófa Draculu. Táto klasika od Brama Stokera sa okamžite stala mojou najobľúbenejšou upírskou knihou všetkých čias. Prečo? Pretože som ju nedokázala pustiť z rúk pokým som ju nedočítala. Príbeh je písaný vo forme denníkových zápiskov viacerých postáv. Táto forma sa mi veľmi páčila, pretože som mohla prostredníctvom týchto zápiskov lepšie spoznať postavy a zžiť sa s nimi. Ale k postavám sa ešte dostanem. Sama neviem prečo som prečítanie tejto knihy odkladala tak dlho. Zapadala mi prachom na polici. Asi ma práve počet strán odrádzal, ale teraz mám chuť si udierať hlavu o múr. Dracula je najlepšia kniha, ktorú som tento rok prečítala, bez pochýb. Sú knihy po prečítaní, ktorých si len sadnete k počítaču a napíšete názor. Potom sú aj také knihy, po prečítaní, ktorých zostanete vyšťavený so skvelý pocitom o genialite knihy a hlavne bez slov. Draculu ja zaraďujem do druhej skupiny. Len ťažko hľadám vhodné slová, aby som vyjadrila, aká je to skvelá, dokonalá a geniálna kniha. Nenájdete tam hluché miesta. Nebudete sa nudiť. Budete sa báť. Budete držať palce postavám, aby ich príbeh dopadol dobre. Budete mať husiu kožu a vyschnuté hrdlo. Toto všetko vám zaručujem, pretože príbeh o grófovi Draculovi nenechá nikoho chladným. Túto knihu odporúčam všetkým, ktorí majú radi príbehy o upíroch, skutočných upíroch. Žiadnych vegetariánoch alebo trblietajúcich sa čudách. Nie, vážení. Títo upíri sú krvilační, strašidelní, krutí, zlí, naháňajú hrôzu a len ťažko sa ich zbavíte, ale nakoniec, nie je to nemožné. Každá postava mala svoj osobitý charakter, vďaka ktorému ste ju mohli mať radi, nenávidieť ich alebo vám mohlo byť jedno čo sa s postavou stane. Som rada, že mám túto knihu za sebou a som si istá, že si ju niekedy prečítam znovu.
Dracula je nepochybne jednou z “ikonografických” postáv popkultúry 20. storočia. O jeho nesmiernej obľube svedčí neuveriteľne vysoký počet nových reedícií na celom svete, ale aj neustály záujem filmárov, divadelníkov, či autorov grafických noviel, ktorý neutícha ani viac ako sto rokov od “narodenia” tejto svojráznej literárnej postavy.
Írsky spisovateľ a dramatik Bram Stoker napísal svoj najslávnejší príbeh v roku 1897 v duchu tzv. “gotického románu”. Čitatelia na celom svete našli v Stokerovom diele všetko to, čo sa od poriadnych príbehov očakávalo: nadprirodzeného hrdinu – upíra, “stredoveké rekvizity” tajuplného hradu, poriadnu dávku strašidelnosti; a na druhej strane aj romantický príbeh o odvekom súboji dobra so zlom, ktoré sa v tejto knihe zdá takmer neporaziteľné.
Tento zdanlivo jednorozmerný príbeh sa dá čítať viacerými spôsobmi – nie je to iba strašidelno-dobrodružná story s typickými rekvizitami fin de siècle, ale aj romantický, milostný príbeh o nenaplnenosti, šifrovaná psychoanalytická hádanka a v neposlednom rade skvelá mystifikácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.