“Som Mandľovník” (Esej autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej)


Michelle Cohenová Corasantiová / pondelok, 15 septembra, 2014

large-mandlovnik

O knihe Mandľovník od americkej autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej ste sa, čo to mohli dozvedieť, či už z rozhovoru s autorkou, ktorý som nedávno zverejnila alebo z článku u Neliss. So súhlasom autorky mám tu pre vás jej esej. Ďakujem veľmi pekne Michelle za preklad :). Je to príbeh na pozadí príbehu. Podrobne sa dozviete, čo autorku viedlo k napísaniu jej debutového románu. Pri niektorých faktoch až mrazí. V najbližších dňoch chystám na knihu recenziu, kde sa dozviete či ma kniha zaujala. Poviem vám, námet je naozaj skvelý, keďže sa jedná o príbeh napísaný podľa skutočných udalostí.

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého.
Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu.
Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý, a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Práve tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie.
Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie.

zdroj: I am The Almond Tree – essay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.