Majka Danihelová – V znamení ametystu (Kronika strateného impéria #1)


5 hviezdičiek, Kronika strateného impéria, Majka Danihelová, Recenzie, slovenskí autori / sobota, september 6th, 2014

13499512Nasleduj svoj osud.

Meggie je nezvyčajné dievča. Má ohnivočervené vlasy, ktoré si nemôže ostrihať ani prefarbiť, hoci ako veľmi by chcela. Dokáže liečiť zranenia. Berie to ako jej nevyhnutnú súčasť. Avšak prečo ju prenasledujú tajomné fialové vlny? A kto je starena s palicou, ktorú videla? Meggie sa ocitá v Ametystovom lese a zisťuje, že to čo jej tvrdili, kým je, nie je až tak celkom pravda. Tajomstvá sa odhaľujú, vytvárajú sa priateľstvá a Meggie stojí pred dôležitým rozhodnutím.

Niekedy natrafíte na príbeh, ktorý rozhodne stojí za vydanie. Niekedy si prečítate vydanú knihu, o ktorej uvažujete, ako je možné, že to nejaké vydavateľstvo vydalo. V znamení ametystu je rozhodne príbeh, ktorý si zaslúži viac pozornosti, ako sa mu dostáva. Som veľmi rada, že som si tento príbeh mala možnosť prečítať. Týmto ďakujem Majke za poskytnutie ebooku.

V minulosti je ponaučenie, v prítomnosti naša myseľ a v budúcnosti všetky naše nesplnené túžby a priania.

purple auroraV znamení ametystu je prvou častou série Kronika strateného impéria. Už od začiatku sa v príbehu niečo deje, takže nemáte čas sa poriadne rozhliadnuť a autorka vás hodí do víru akcie a tajomna. Meggie sa ocitá v Ametystovom lese, bez rodiny, bez priateľov, úplne sama. Nechápe, ako sa sem dostala a kto je tajomná starena, ktorú videla tesne pred tým, ako sa v lese ocitla. Z poznámok svojej mami čo-to o tomto mieste vie, avšak lepšie je raz vidieť, ako stokrát čítať a tak sa Meggie ocitá vo svete, o ktorom si myslela, že neexistuje. Musí sa vyrovnať so samotou a svojou odlišnosťou.

Keď som sa do príbehu púšťala, neočakávala som nič. Buď sa mi bude páčiť alebo nie. Príbeh ma nadchol. Od prepracovaného sveta cez autorkin štýl, až po postavy, ktoré vo mne vyvolali vlnu pocitov. Príbeh je preplnený akciou, takže sa rozhodne nebudete nudiť. Nenájdete jedine hluché miesto. Sústavne sa tam niečo deje a ja som sa nestíhala čudovať, ako skvelo to autorka vymyslela.

Minulosť sa stane novou prítomnosťou.

cb890d556c20ac5547f6206a03dd4205Obrovským plusom príbehu je svet, v ktorom sa odohráva. Majka ho dokázala do detailov opísať a tým, naštartovala moju predstavivosť. Vedela som si všetko podrobne predstaviť. Či už to boli lesy, mestá a podobne. Počas čítania som si lámala hlavu nad tým, kam na tie veci chodí. Svet je perfektne vybudovaný. Obdivujem autorov, ktorí dokážu vymyslieť svoj vlastný svet so všetkým, čo k tomu patrí. Na V znamení ametystu sa mi páčilo absolútne všetko. Od zápletky cez už spomínaný svet, až po postavy, ktoré si buď zamilujete alebo znenávidíte.

Hlavná postava, Meggie, to v živote naozaj nemá ľahké. Rodičia jej zomreli a ju prenasledujú fialové vlny. Navyše má schopnosti, ktorých pôvod si nedokáže vysvetliť, tak sa s nimi zmeri a pokladá ich za jej nevyhnutnú súčasť. Od začiatku príbehu, až k jeho koncu sa Meggie zmenila. Musela sa vyrovnať s tým, že už sa možno nikdy nevráti do svojho sveta. Jej charakter je komplexný. Meggie nie je dokonalá a to ju robí výnimočnou hrdinkou. Niekedy som s jej rozhodnutiami nesúhlasila, ale boli ľudské a to je hlavné. Veľmi som si ju obľúbila a pri konci príbehu som takmer zabudla ako dýchať, pri tom, čo sa tam dialo.

Domov je neoceniteľná vec a nikdy nevieme, aký je pre nás dôležitý.

7f39b110d2ab76027c18db8c0ba3d0f5Takmer všetky postavy mi svojím spôsobom prirástli k srdcu. Wen je absolútne zlatíčko. Od prvého okamihu, ako sa v príbehu zjavil. Je láskavý, srší z neho dobro. Od prvého momentu som vedela, že on je ten dobrý. Osud mu nadelil nemalé prekážky, s ktorými sa snaží vysporiadať. Wen je svojský, nebojí sa povedať svoj názor, aj keď si občas niekoho pohnevá. Z mužských postáv som ho mala najradšej. Kapitolou samou o sebe je jeho sestra Denis, ktorá je ku všetkým a všetkému neprístupná. Ako ja hovorím za všetkým hľadaj dôvod, ani Denis nie je výnimkou. Príbeh sa len tak hemží skvelými postavami, či už kladnými alebo zápornými.

Majka celý príbeh skvelo vystavala, čo viedlo k epickému vyvrcholeniu. Po prečítaní poslednej kapitoly som len neveriacky krútila hlavou a dúfam, že sa to neskončilo presne tak, ako predpokladám. Už teraz sa neviem dočkať pokračovania.

Keď sa niečoho bojíš, je jednoduchšie ignorovať to ako tomu čeliť.

V znamení ametystu je skutočne vydarený príbeh o nachádzaní samej seba, o vytváraní priateľstva a taktiež o boji dobra so zlom. Príbeh odporúčam absolútne každému, kto má rád kvalitne čítanie.

Moje hodnotenie:

owls

4 Replies to “Majka Danihelová – V znamení ametystu (Kronika strateného impéria #1)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.