“Tak by som povedal, že ak ste zvedaví na knihu, sadnite si v kníhkupectve a prečítajte si prvú časť.” (Hugh Howey – rozhovor)


Hugh Howey, IKAR, rozhovor, Silo / sobota, 14 júna, 2014

large-siloO Sile som vám už na SWODS písala. Je to geniálna sci-fi kniha, ktorú prečítate na jeden dych. Ak ešte nie si presvedčení o tom, či si ju prečítať alebo nie, prečítajte si ukážku. Teraz vám prinášam krátky rozhovor s autorom Hughom Howeyom. Dozviete sa, kde nabral na príbeh inšpiráciu, ktorá postava sa mu písala najlepšie a ešte mnoho zaujímavostí.

1. Zdravím, Hugh. Ďakujem, že ste prijali pozvanie na rozhovor. Aký je to pocit, keď sú vaše knihy preložené do rôznych jazykov?

Je to neskutočné. Dostávam do pošty knihy, ktoré som napísal, ale nemôžem si ich prečítať. Posledné dva roky som cestoval po svete a stretával fanúšikov v tak veľa krajinách. Je to veľmi skromné.

2. Silo je unikátny príbeh. Skadiaľ ste preň načerpali inšpiráciu?

Chcel som písať o svete, v ktorom ľuďom sú predostreté celý deň na obrazovkách len negatívne správy a musia si vybrať ignorovať ten pohľad a dúfať pre lepšie miesto. Plavil som sa okolo sveta a keď som prišiel domov videl som, čo je v 24-hodinových správach, nemohol som uveriť rozdielu v tom, čo vidím. Vysielame len tie najhoršie veci. A čudoval som sa, čo to robí s našim zmyslom pre optimizmus.

howey3. Ktorá z postáv v Sile sa vám písala najlepšie a prečo?

Solo. Myslím si, že je taká tragická a smutná postava žijúca celé tie roky osamote. Chcel som mu iba podať pomocnú ruku.

4. Pracujete na novom príbehu? Ak áno, povedzte nám niečo o ňom.

Práve pracujem na young adult románe, príbeh o dospievaní. Je o dievčati, ktoré vychovával je otec – psychológ tým najnezvyčajnejším spôsobom.

5. Ďakujem pekne za rozhovor. Čo by ste povedali slovenským čitateľom, ktorí sa ešte nerozhodli prečítať si Silo? Ako by ste ich presvedčili, aby siahli po knihe?

História románu je skvelá. Pôvodne to bol krátky príbeh, iba prvých 30 alebo tak strán. Tak by som povedal, že ak ste zvedaví na knihu, sadnite si v kníhkupectve a prečítajte si prvú časť. Uvidíte, či sa namotáte. Ak sa vám zapáči, povedzte priateľovi alebo rodinnému príslušníkovi o tejto knihe. Takto sa tu príbeh rozšíril. Dúfam, že si ho všetci užijete rovnako.

One Reply to ““Tak by som povedal, že ak ste zvedaví na knihu, sadnite si v kníhkupectve a prečítajte si prvú časť.” (Hugh Howey – rozhovor)”

  1. Kniha znie veľmi dobre a autor navyše pracuje aj na YA románe?! Budem sa na to musieť pozrieť lepšie.:)
    Inak správy sú vážne nepozerateľné…
    Pekný rozhovor.:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.